Кинезитерапия за бременни

Бременността поставя на изпитание организма на жената, променяйки дейността на редица жизненоважни органи и системи, пише в профила си в CredoWeb д-р Антоанета Гьонкова, специалист по физиотерапия от Болница Тракия парк в Стара Загора. 

•Теглото нараства с 9-14 кг, необходимо е увеличаване на калоричността на храната с 300 ккал.

•Увеличава се обемът на кръвта, налягането върху долните крайници, пулсът се учестява, притискат се съдовете в коремната кухина.

•Диафрагмата се повдига с около 4 см, нараства кислородната консумация и обиколката на гръдния кош.

•Мускулно-скелетна система – центърът на тежестта се измества напред и нагоре, увеличава се поясната лордоза, повишава се рискът от травми и спадане на свода на ходилото. Преразтягат се мускулите на корема и тазовото дъно. Тазовото дъно спада с около 5 см.

Всички тези промени могат да се понесат по-леко, ако се прилагат двигателни режими през бременността. 

Първият триместър е уязвима фаза от бременността. Леките физически упражнения могат да помогнат да намалее усещането за гадене и повръщане и да тонизират организма. Акцентира се на дихателните упражнения - статични и динамични, обучение в гръдно и диафрагмално дишане. Противопоказни са упражнения, свързани с подскоци и резки отклонения на тялото, избягват се интензивни упражнения за коремната преса, таза и ТБС, които усилват притока на кръв към органите на малкия таз.

През втория триместър (16- 24 седмица) се навлиза в по-лека фаза на бременността. Гаденето и повръщането отминават и енергията се възвръща. Разтягащи упражнения - стречинг: упражнения за засилване на гръбна мускулатура (с ластици, леки гирички, голяма топка и различни положения с нея) и подобряване на стойката. 

Равновесни упражнения: упражненията за коремната мускулатура. Основно се наблюдава отслабване и разтегляне на коремните мускули поради уголемяване на матката и растежа на плода. 

В третия триместър (32-40 седмица) основните задачи се запазват, но нарастването и времето на процедурата намаляват до 20 мин. Коремът нараства, което прави гърба още по-уязвим. Това е периодът, в който се набляга на обучение за раждането. Най-вече контролиране на дишането и релаксация на тазовото дъно и коремна мускулатура. Упражненията са:

•за засилване на гръбна мускулатура (с ластици, с леки гирички, голяма топка и различни положения с нея);

•равновесни и координационни (от стоеж, балансиране върху надуваем диск);

•дихателни упражнения от позиция, подобна на родовата. Самите дихателни упражнения са подготовка за родовия акт, съчетават се релаксиране на коремна и тазова мускулатура. 

Потърсете профила на д-р Гьонкова в credoweb.bg

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 136