Киселото зеле е синоним на здраве
Българинът не може да си представи зимата без киселото зеле, но рядко се замисля дали е полезно за здравето. Специалистите обаче твърдят, че то има уникален химичен състав и е истински поливитамин. Само 150 г кисело зеле осигуряват на организма дневната норма от витамин С. Съдържа още витамините К, В, А, РР, Е, Н, U. Всички те са изключително необходими за доброто здравословно състояние на хората.
Киселото зеле е богато на никотинова киселина, магнезий, желязо, цинк, калий и йод. Съдържа и целулоза, което помага на храносмилането, подобрява стомашната микрофлора и е добра профилактика срещу язва.
Какви са лечебните свойства на киселото зеле:
- Нормализира храносмилането
- Има слабително действие, активизира перисталтиката и се бори със запека
- Повишава имунитета
- Укрепва венците и зъбите
- Спасява от авитаминоза
- Понижава холестерола
- Благоприятно въздейства на панкреаса, препоръчва се при диабет
- Повишава апетита
- Отстранява умората
- Намалява риска от атеросклероза, исхемична болест на сърцето и рак (по-точно на белите дробове, на дебелото черво, на черния дроб и на гърдата)
Това съвсем не е пълният списък с лечебните ефекти на киселото зеле. Неговият сок също е много полезен, защото съдържа много витамини и микроелементи. Той е отлично тонизиращо средство, богато на антиоксиданти, помага и при ниско кръвно налягане.
Киселото зеле се препоръчва и на хора, които се борят с наднорменото тегло, защото е нискокалорично и нормализира обменните процеси в организма.