Кога е необходима консултация с офталмолог
Често пациентите търсят лекарска помощ, тъй като са забелязали плуващи мътнини, които те самите описват като „летящи мушици“, „плуващи червейчета“ и други подобни, които забелязват особено ясно на бял фон или при силна светлина.
Откъде идват те, обяснява д-р Вера Атанасова от Отделението по очни болести и очна хирургия в МБАЛ „Централ Хоспитал“- Пловдив
Това е така наречената фибрилерна деструкция. Тя представлява естествен, физиологичен процес на стареене на стъкловидното тяло. Нормално то е прозрачно, но с възрастта настъпва деполимеризация и дегенерация на молекулите на хиалуроновата киселина, както и прогресивна агломерация на колагеновите фибрили. Това означава, че стъкловидното тяло се втечнява на места, а сухото вещество кондензира и се формират плътни структури, изградени основно от колаген, които плуват в основното вещество. Колагеновите слепвания създават сянка върху ретината. Така виждаме плуващи артефакти с всякакви форми, посочи д-р Атанасова.
Процесът на стареене започва около 40-годишна възраст. При някои състояния като късогледство, след операция за премахване на катаракта, като резултат от очна травма, диабетна ретинопатия, очни тумори и пр., започва и по-рано.
Други състояния също са свързани с наличие на мътнини в стъкловидното тяло: Synchysis scintillans – холестеролови отлагания; Астероидна хиалоза – натрупване на фосфолипиди с високо съдържание на калций. Парадоксалното в тези състояния е, че макар плуващите мътнини да са много повече, мозъкът не ги възприема и човек не знае, че ги има.
Най-често мътнините в стъкловидното тяло не изискват лечение.
Повечето хора постепенно свикват с тях и спират да ги забелязват
Все още консервативните методи за лечение с нестероидни противовъзпалителни капки за очи или хранителни добавки остават неубедителни.
Все повече навлиза употребата на лазери в лечението на плуващи мътнини чрез т. нар. лазерна витреолиза. Повечето офталмолози все още се въздържат от този тип терапия поради съществуващите противопоказания, а и усложнения след манипулацията.
Противопоказанията са:
- наличие на прекалено много плуващи мътнини;
- получените вследствие на възпалителен процес в стъкловидното тяло или кръвоизлив;
- разположените точно през макулата на окото (б.а.- поради риск от засягане на самата макула при обработката с лазер).
Усложненията могат да бъдат поява на катаракта, нараняване на ретината от лазера и повишаване на вътреочното налягане.
В някои крайни случаи при наличието на прекалено много мътнини, които водят до намаляване на зрителната острота или при кръвоизлив в стъкловидното тяло (б.а.-хемофталм), който не може да се резорбира само с консервативно лечение, се подхожда към оперативно премахване на стъкловидното тяло – витректомия.
В процеса на ликвификация (втечняване) може да настъпи задно отлепване на стъкловидното тяло - изцяло или частично от задния полюс на ретината, след което се придърпва към своята база. Понякога в тези случаи пациентите се оплакват от наличие на „светкавици“. В други случаи стъкловидното тяло е плътно сраснало с ретината и макулата. Когато започне да се отдръпва от нея, се получава т.нар. витрео-тракционен синдром, тоест стъкловидното тяло дърпа ретината и дори може да я отлепи. В този случай пациентите отново се оплакват от „светкавици“. Внезапната им поява, особено ако са придружени с плуващи мътнини, които преди това не са били налични, винаги е повод за спешно посещение при офталмолог.
Не на последно място е добре да знаем, че
в стъкловидното тяло могат да се появят плуващи мътнини и от възпалителни процеси
В него е възможно да настъпи и кръвоизлив - хемофталм. Това може да се случи поради някоя от следните причини:
- диабетна ретинопатия;
- задно отлепване на стъкловидното тяло с или без отлепване на ретината;
- тумори на окото;
- кръвни заболявания;
- атеросклероза;
- високо кръвно налягане.
Често преди загубата на зрение пациентите съобщават, че са наблюдавали замъгляване на зрението като „цигарен дим“ или „черни фойерверки вътре в очите“. Във всички тези случаи е необходима намеса на офталмолог. Тези състояния не са безобидни и е необходимо лечение и проследяване от специалист, а по преценка и оперативна намеса.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.