Косата изисква специални грижи, за да е здрава и лъскава
Тина БОГОМИЛОВА
Космите по възглавницата са повече през есента. Както и жълтите листа по улиците, но опадането ще спре до седмици. Специалистите твърдят, че смяната на сезоните се отразява на космените фоликули. Горещините ускоряват растежа, а захлаждането води до косопад.
Летните жеги, морската влага и басейновите химикали изсушават косата през лятото, а пък минусовите температури през зимата забавят кръвообращението на скалпа.
Косата е чувствителна както към външните, така и към вътрешните промени в организма. Стресът се отразява и на гривата, затова тя се нуждае от повече витамини и минерали. За да е жизнена и блестяща, са нужни здравословна храна и много вода.
Витамин А, който подхранва корените и заздравява косъма, може да се набави от моркови, спанак, млечни продукти и рибeно масло. Недостигът на Витамин В води до косопад, бавен растеж и изтощена коса, затова са необходими зърнени храни и житни зародиши. Ако не се хапват достатъчно плодове и зеленчуци, косата става начупена и цъфтяща, защото липсва витамин С.
Калцият в млечните продукти притежава подсилващи и регенериращи свойства, придава блясък. Желязото пренася кислорода до косъма и се съдържа във фасула, лещата, спанака, магданоза, бадемите и лешниците, шоколада, черния дроб и яйчения жълтък. Цинкът е много полезен при косопад, намира се в месото и морските храни. Протеините изграждат корена на косъма и придават блясък и здравина на косата, срещат се във всички животински продукти.
Пиенето на повече вода и зиме, и лете, помага за пречистването на токсините от тялото и заздравява косата.
Пушенето гори не само дробовете, но и косата. Може би трябва да го пише като предупреждение на кутиите с цигари за по-суетните дами пушачки.
Козметиката трябва да е натурална и качествена, да съдържа растителни и билкови екстракти. Не бива да се прекалява всекидневно с шампоана, защото отмива естествените мазнини, произведени от мастните жлези по скалпа. Ако пък не се използва редовно шампоан, се образува пърхот. Миещите козметични продукти често са богати на консерванти, ароматизатори и дразнещи активни вещества, които изсушават косъма. Добре е шампоаните да са с глицерин, протеини и пантенол, за да е хидратирана, гладка и лъскава косата. Достатъчни са само няколко капки, и то не направо върху скалпа.
Лакът за коса и геловете съдържат алкохол, който изсушава скалпа при всекидневна употреба. Косата не бива да се боядисва прекалено често. Крайчетата се подстригват веднъж месечно, а подхранващите маски са задължителни веднъж седмично.
Колкото и да е студено, косата не бива да се мие с гореща вода. Тя е най-уязвима, когато е влажна, затова не се сресва мокра. Нагряването изсушава и чупи косъма, затова внимателно със сешоара и пресата.
Масажът на скалпа засилва кръвообращението и влияе благотворно на корените.
През зимата косата често се наелектризира от вълнените палта, шапки и пуловери. Добре е гребенът да е дървен, а четката - с естествени косми. Срещу наелектризирането помагат гел от алое вера, масло от пшеничен зародиш или растителни восъци.
Маслото от карите (дърво, което расте в саваните на Западна Африка) подхранва и възстановява кожата на скалпа, заздравява и укрепва косъма, косата става жизнена, еластична и бляскава. Хума има в много готови козметични маски за коса, но се продава и отделно за приготвяне в домашни условия. Обикновено се смесва с вода, кисело мляко, жълтък, пчелен мед, мас или лимонов сок. Редовното измиване пък с отвара от лайка прави чудеса със слабата и изтощена коса. Подсилва я, укрепва корените, създава обем, придава блясък.
Необходимо е да се грижим не само за гардероба всеки сезон, но и за косата. За да е здрава и блестяща и в студ, и в пек.