Лечението на COVID-19 с моноклонални тела е най-добро при хронични придружаващи заболявания
Проф. Георги ПОПОВ
Лечението на COVID-19 с моноклонални антитела дава отлични резултати – вирусът се неутрализира и човек се възстановява за 4-5 дни вместо за 7-9, както е при стандартна терапия, каза проф. Георги Попов, ръководител на Клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ „Софиямед“. Особено важно е, че
те дават шанс на хора с придружаващи хронични заболявания, някои от които тежки
Той прави това заключение на базата на опита си с близо 350 мъже и жени над 18 г. в периода от декември 2021 г. до септември 2022 г. Това са хора с лабораторно доказан SARS-CoV-2 – с положителен PCR или положителен антигенен тест и типична клинична картина на заболяването.
Тази терапия е особена резултатна при хора с хронични придружаващи заболявания:
- Затлъстяване;
- Сърдечносъдови заболявания (артериална хипертония, слединфартни състояния и др.);
- Хронични белодробни състояния (астма, ХОББ и др.);
- Захарен диабет;
- Хронични бъбречни заболявания (включително пациенти на хемодиализа);
- Хронични чернодробни заболявания (хепатити, цирози);
- Имуносупресирани болни (с Хочкинов и Нехочкинов лимфом, с левкози, с онкологични заболявания, с придобита имунна недостатъчност – HIV инфекция и СПИН).
Необходимо условие е пациентите да дишат самостоятелно и да не се нуждаят от допълнителен кислород. Вливането на моноклонални тела има ефект до 7-ия ден от появата на симптомите на коронавируса.
Терапията не е подходяща при пациенти в тежко състояние, които са в болница с респираторен дистрес и се нуждаят от интензивно лечение. Същото важи при определени алергии, както и при бременност и кърмене.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето и интерактивна комуникация.