Маша Гаврилова от коалиция „Без дим”: Заговори се за пушенето, за да се отклони вниманието на българите от другите проблеми
В хода на дебата дали да се върне пушенето в ресторанти и барове човек остава с впечатлението, че се измества фокусът върху тази тема, за да забравят хората, че имат други, по-тежки проблеми. Това заяви за КредоУеб – новата мрежа за лекари и пациенти, Маша Гавраилова, активист от гражданското сдружение „България без дим”. Във форума на credoweb.bg пък спорът се разгоря около идеята на властта да върне стария режим на частична отмяна на сегашната пълна забрана за пушене в заведенията.
„Не е присъщо на една социалистическа партия да подкрепя тютюневата индустрия! Макар да няма преки доказателства, на всички е ясно, че тя стои зад този натиск, че кръговете на тази индустрия – българска и чуждестранна, са много силни. Всичко това е странно, понеже Сергей Станишев е председател на Европейските социалисти, които в ЕС са най-големите защитници на ограничаването на пушенето. През 2009 г. БСП подкрепяше забраната за пушене. През 2012 г. също подкрепиха пълната забрана. Какво им стана сега?”, казва още Гаврилова.
Основният аргумент на защитниците на пушенето е, че забраната не се спазва. Тогава трябват мерки да се засили контролът, смятат от гражданските сдружения, които организираха целодневно присъствие пред централата на БСП. Ето какво каза още Маша Гаврилова: „Вместо браншовите организации да говорят със своите хора как да спазват закона, те ги насърчават да го нарушават. Говорят публично как ще се нарушава един закон, който е по европейското законодателство.
Има депутати и държавници на високи постове, които също дават лош пример. Всички ние трябва да работим за промяна на мисленето на хората и те да не бъдат толерантни към нарушаването на закона. Целта е да дойде момент на обществена нетърпимост към пушенето. Ще бъде много по-лесно, когато пушачите у нас вече не са сегашните 42%. Във Финландия например те са 25%, но държавата иска да ги сведе до 5%.
Държавата ни е длъжник на обществото: не дава пари за профилактика и възпитание на децата, не дава 1% от приходите от тютюнев акциз за здраве, както е по закон. Здравето и профилактиката не са били приоритет на нашата държава в последните 20 г. За съжаление това е в основата на проблема. С малко усилия обаче може да се постигне много. Да бъдат подкрепени РЗИ, които да се включат в кампания за здравословен начин на живот.
Ние не сме против ресторантьорите. БСП може да ги подпомага, но не по този начин.
Ресторант се избира по кухнята, а не по това дали в него се пуши. Значи там, където се дими, аз не мога да вляза! Ако вляза, няма да усетя вкуса на храната, ще ми люти на очите и ще кашлям. Ограничават ми правата. Съревнованието трябва да бъде между качеството на услугите, храната, напитките. Първобитно е да искаме да привличаме клиенти с нещо, което е вредно за здравето. Идеята да има заведения, в които да се пуши, вече е компрометирана. Този филм сме го играли – почти не остана сладкарница, където майките да водят децата си. Хората казваха, че политиците изгониха децата от заведенията. Защо да го връщаме това? Обществото трябва да окаже повече натиск, защото непушачите са повече.
Така и не видяхме списък на фалирали заведения през миналата зима. Нека ресторантьорите оповестят дали има такива, да идем да видим дали наистина е така. Хората не ходят в заведения, защото нямат пари, а не защото не могат да пушат вътре. Много проучвания го доказаха – в кризата човек се лишава от скъпите стоки, а после – от заведенията. Има известен брой пушачи, които са непримирими, но те трябва да дадат възможност на семействата да посещават свободно заведенията, без да се притесняват от дима”.