Менингитът - тихата пролетна заплаха

При висока температура и главоболие не чакайте – менингитът се развива бързо, но може да бъде овладян с навременна намеса.
С настъпването на пролетта идва и времето, когато различни вируси и бактерии започват да се разпространяват по-активно. Един от най-обсъжданите случаи в последните дни е този на менингита – сериозно и потенциално животозастрашаващо заболяване, което засяга предимно деца и тийнейджъри. В специално интервю пред Safe News д-р Ралица Калинова, педиатър в Медицински комплекс "Доверие", обяснява причините, симптомите и лечението на това заболяване.
„Пролетта е много благоприятна за разпространение на вируси и бактерии. Менингитът не е единственият проблем в момента, но определено е сред най-сериозните“, казва д-р Килнова.
Как да разпознаем менингитът?
Менингитът представлява възпаление на мозъчните обвивки и може да бъде причинен от вируси, бактерии или гъбички. Най-опасната форма е бактериалната, която се развива бързо и изисква незабавно лечение. За съжаление, симптомите в началото могат да бъдат подвеждащи – висока температура, главоболие, отпадналост – и често се бъркат с грип.
„Менингитът не се развива веднага. В началото изглежда като обикновен вирус, но след ден-два се появяват и по-специфични признаци “, обяснява лекарят. Тогава вече има риск от засягане на мозъка, което може да доведе до трайни увреждания или дори фатален изход. Затова родителите трябва да бъдат особено внимателни: ако детето има висока температура и главоболие повече от 48 часа – задължително трябва да бъде прегледано от лекар. Медицинският преглед, съчетан с кръвни изследвания, може да даде насоки за по-сериозно състояние и нужда от хоспитализация.
Как да се лекуваме?
Лечението на бактериалния менингит изисква спешна антибиотична терапия и наблюдение в болнична среда, особено при малки деца. Колкото по-рано се започне, толкова по-малък е рискът от усложнения. Д-р Калинова обръща внимание и на възможността за профилактика чрез ваксинация. У нас се предлага четиривалентна ваксина, но тя не обхваща всички щамове
„Родителите, които искат по-широка защита, често сами търсят допълнителната ваксина от чужбина. Дори ми споделиха, че вече има аптеки, които предлагат транспорт с хладилна камера, за да се запази препаратът“, казва тя.
И макар заболяването да не е силно заразно, рискът се повишава в колективи – като детски градини и училища – където децата са в близък контакт за продължително време. Спазването на добра хигиена, редовното проветряване и силната имунна система остават важни защитни фактори.
„Много родители вече се ориентират към превенцията. Все по-рядко срещам хора, които са против ваксините – дори напротив, търсят съвети как да предпазят децата си по-добре“, допълва педиатърката.
Менингитът не е често срещан, но може да бъде особено опасен, ако не се разпознае и лекува навреме. Навременната реакция, адекватната медицинска помощ и информираността са ключови.

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.