Микровълновата фурна – помощник или враг
Доц. д-р Димитър ПОПОВ
Според статистиката в наши дни микровълновата фурна е най-употребяваният електродомакински уред след хладилника. Неговите достойнства, признати от милиони потребители по целия свят – бързина, ефективност, икономичност (на време, на енергия), лесна манипулация и поддръжка, достъпна цена и т.н., са безспорни. Справедливостта обаче изисква да признаем, че оптимистичните и възторжени отзиви за този уред още от неговата поява се съпътстват и от недотам ласкави, а в определени случаи и с твърде стряскащи становища, които ни задължават най-малкото да се замислим и да се опитаме, доколкото е възможно обективно, да оценим плюсовете и минусите на помощника, който сме пуснали в дома си.
През 1947 г. фирмата Raytheon произвежда първата микровълнова фурна „Radarange”, размерите на която били твърде достолепни – височина около 170 см и маса цели 340 кг. Цената на уреда, чието серийно производство започва през 1949 г., също била внушителна – 3000 долара. Според достатъчно достоверни източници обаче изобретението й е дело на учени в нацистка Германия, пред които била поставена важната задача за разработване на устройство за бързо приготвяне и подгряване на храна за целите на армията, избягвайки използваните трудоемки и бавни традиционни процедури. Според исторически сведения такъв уред наистина бил успешно разработен и през 1942-1943 г. в Хумболтовия университет в Берлин, с типичната немска педантичност бил подложен на всестранно изследване. В това число и за въздействието на обработената храна върху човешкия организъм. Казват, че в качеството на опитен материал били използвани военнопленници. Най-вероятно резултатите не са били насърчителни, защото до края на войната изобретението не било въведено в експлоатация. Чертежите, изследванията, както и някои опитни образци на немските учени обаче попаднали у победителите, които се разпоредили с тях всеки по своему. С характерната си предприемчивост и нюх за печалба американците се заели с практическата реализация на идеята.
В края на 1955 г. американската компания Tappan Company представя първата битова микровълнова фурна.
През 1962 г. на японския пазар се появява и първият серийно произведен уред от компанията Sharp. Руснаците се заемат значително по-късно с откритието на нацистките учени – първата руска микровълнова фурна „ЗИЛ” се появява едва в началото на 80-те години на миналия век. През 1976 г. обаче, след задълбочени изследвания за въздействието на високочестотното електромагнитно лъчение върху храната, микровълновите фурни са забранени за производство и употреба в бившия СССР. Дали съветските учени са се повлияли от резултатите на нацистките си „колеги” е трудно да се каже. Забраната пада през 90-те години – с началото на т.нар. перестройка.
Как действа микровълновата фурна и какви са опасностите, които според немалко учени и организации тя създава?
Известно е, че най-разпространеното вещество на Земята е водата, която в значителни количества се съдържа във всички хранителни продукти. „Мишена” на микровълновата фурна са именно полярните водни молекули. Магнетронът на микровълновата фурна генерира електромагнитно лъчение с дължина на вълната от около 30 см (1 гигахерц) до 0,1 см (300 гигахерца), което заставя водните молекули да се впуснат в луд танц, променяйки ориентацията си от 2,5 до 5 милиона пъти в секунда! Дължината на вълната е избрана специално, за да се принудят да „танцуват” именно молекулите на водата, и то когато са в течно състояние (а не под форма на лед например). В резултат на това въздействие температурата на облъчвания обект се повишава пропорционално на съдържащата се в него вода. Според редица учени именно тук започват бедите.
Изказват се достатъчно убедителни становища, че високочестотното лъчение води до сериозни промени в молекулния състав на обработените продукти. В частност, според едно изследване на австрийски учени, публикувано през 1989 г. в престижното научно списание The Lancet, подгряването на майчиното мляко с помощта на микровълнова фурна води до увреждане на неговите функционални и имунологични свойства и до появата на несвойствени и токсични за организма вещества. Например важната аминокиселина L-пролин се превръща в своя оптичен изомер D-пролин, който нарушава дейността на бъбреците и действа губително на нервната система на детето. Участието на тази несвойствена аминокиселина в синтеза на белтъците представлява сериозна потенциална опасност за човешкия организъм с непредсказуеми последствия. За съжаление тези изменения били наблюдавани и при масово използваните изкуствени млека, ето защо педиатрите горещо препоръчват те да не се подгряват с помощта на микровълнова фурна.
През 90-те години на миналия век американски учени публикуваха обширно изследване, според което микровълновото лъчение води до превръщането на някои аминокиселини и ензими в токсични и дори канцерогенни вещества, опасни за бъбреците, черния дроб и мозъка. Най-много такива превръщания били установени при обработката на месо (в което се образува известният канцероген нитрозодиетаноламин) и зеленчуци. В своята книга „Въздействието на микровълновата радиация върху здравето”, излязла през 1991 г., д-р Лита Ли привежда редица факти, свързани с негативните промени в хранителните продукти и образуването на токсични и канцерогенни вещества при използването на високочестотното лъчение. Има данни, че под негово въздействие от пластмасата в храната преминават редица токсични и канцерогенни вещества. По данни на СЗО през последните десетилетия ракът на кръвта вече заема едно от първите места в печалната класация на причините за смъртност при хората. Смята се, че дял в това имат и микровълновите фурни, които в този период бележат пик на своето разпространение. Например в САЩ в наши дни с този уред разполагат повече от 90% от домакинствата.
Според редица авторитетни учени водата, която играе фундаментална роля в живата природа на нашата планета, в човешкия организъм е структурирана и съставена от особени образувания – кластери, чрез които организмът осъществява информационния обмен с околната среда. Апропо, предполага се, че действието на хомеопатичните лекарствени средства се дължи именно на наличието на т.нар. структурна памет на водата. Опитът показва, че край микровълновата фурна те губят своето лечебно действие... Антропологът А. Бомер прави публична демонстрация, на която показва, че единствено обработената в микровълнова печка вода не води до покълване на семената.
Според немалко сериозни учени микровълновата фурна е най-страшното оръжие, което разрушава виталната структура на водата и я превръща в „мъртва” среда,
за структурирането и използването на която организмът трябва да вложи сериозен жизнен ресурс. В последвалите години се публикуват още редица изследвания, които добавят немалко мрачни краски към и така не особено оптимистичната картина. В частност, има сведения, че високочестотното лъчение на микровълновата фурна предизвиква образуването в свежите зеленчуци (особено в кореноплодите – моркови, пащърнак, картофи, цвекло) на свободни радикали, които предизвикват ракови заболявания.
По понятни причини гласът на учените, според които микровълновата фурна е едно от съмнителните достижения на човешката цивилизация, се заглушава от бодряшкия тон, налаган от производителите, които изтъкват единствено достойнствата на този чудо-уред. Всъщност в съвременното общество всеки от нас трябва сам да взема решение за много неща, в това число и за такива, свързани с неговото здраве – за хидрогенираните мазнини, маргарина, цигарите, алкохола, консервантите, синтетичните оцветители и подсладители и т.н. и т.н. Към този дълъг списък очевидно следва да се прибави и микровълновата фурна. Или както казва знаменитият персонаж на Илф и Петров – Остап Бендер: „Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се”.
Създаването на микровълновата фурна най-често се свързва с името на американския инженер Пърси Спенсър, който по време на Втората световна война работи в американската компания Raytheon, натоварена от военното ведомство с производство на нови радарни системи, основен елемент на които е т.нар. магнетрон, изобретен неотдавна във Великобритания. Магнетронът, който е „сърцето” на микровълновата фурна, е сложно съоръжение, което превръща електрическата енергия във високочестотно електромагнитно лъчение, което, както се оказва, освен да открива вражески самолети, може да бъде и добър помощник в кухнята. Според официалната легенда по време на работа с въпросния магнетрон Спенсър усетил, че шоколадовото блокче в джоба на ризата му се разтопило. Това го навело на мисълта, че подобно въздействие високочестотното лъчение ще оказва и на други хранителни продукти. С особен ентусиазъм откривателят демонстрирал на колегите си получаването на пуканки, подгряването на хотдог и... взривяването на яйца.
gpopov_bg@yahoo.com