Множествената склероза да се лекува още след първия пристъп, искат невролози

Лечението на множествената склероза да започва още след първия пристъп, да не се чака втори. За това се бори Българското дружество по неврология, споделя неговият председател проф. Иван Миланов във видеоинтервю за CredoWeb. Изчакването, което се практикува сега, забавя лечението и влошава прогнозата за пациентите. Затова невролозите водят преговори с НЗОК и вероятно до няколко месеца ще бъде приет новият български консенсус за лечение, който е като американския и европейските.

Множествената склероза е драматична диагноза, защото често се поставя в млада възраст. Това е шок за пациента, особено ако той е на 25 г., а също и за цялото семейство. Ако невролозите се преборят за идеята за навременно започване на адекватно лечение, пациентът ще може да остане пълноценен по-дълго време, подчертава проф. Миланов в навечерието на XIV Национален конгрес по неврология, който се провежда в Златни пясъци от 7 до 10 май 2015 г. Очакват се водещи лектори от Италия и САЩ, ключови фигури в своята област.

Едно от предизвикателствата пред невролозите е да се навакса в областта на  интервенционалното лечение на мозъчните инсулти. Това, което бе направено за инфарктите, трябва да се направи и за инсултите, защото по ред причини честотата и смъртността от тях в България са сред най-високите в Европа. Проблемът е, че сега няма достатъчно обучени кадри за по-широко прилагане на подобно интервенционално лечение. Реалистичната цел е това да се постигне през следващите 10 години.
Новите технологии в неврологията обаче навлизат и у нас.

В университетската болница „Св. Наум“ в София, чийто изпълнителен директор е проф. Миланов, разполагат с модерна апаратура за транскраниална магнитна стимулация, която лекува хронична болка. Идеята е, че подаваните магнитни импулси ще успеят да активизират неврони в мозъка, които са увредени или спящи, така че те да поемат нови функции. „Смятаме, че този метод може да помогне за овладяване не само на хроничната болка, но и на симптомите при множествена склероза, след прекаран инсулт и др.“, казва специалистът.

Друго възможно лечение на хроничната болка е с антидепресанти. Пристрастяването към този тип медикаменти е мит, подчертава проф. Миланов. Зависимост се получава към средства, които рязко подобряват състоянието. Човек се чувства добре и не може да се откаже. При антидепресантите обаче ефектът идва постепенно. Те намират голямо приложение в неврологията за лечение на болката. Изследванията показват, че тя обикновено е свързана с нарушение на два медиатора в мозъка – серотонин и норадреналин. С тези медикаменти се цели повдигане на нивата им и оттам се повлияват успешно някои хронични болкови синдроми. Повечето пациенти в болница „Св. Наум“ са с хронични заболявания. Някои не могат да бъдат трайно излекувани, само се повлияват симптомите – например след инсулт, при деменция и тежък паркинсон.

Повече информация за съвременното лечение на неврологичните заболявания можете да намерите на credoweb.bg

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 145