Здраве

30 Януари 2012

1891

Животът днес

Може ли полезното да е вкусно

Европейски ден за здравословно хранене и готвене с деца

Мирослава КИРИЛОВА

За поредна пета година у нас се отбеляза „Европейският ден за здравословно хранене и готвене с деца” – инициатива на Представителството на Европейската комисия в България и Евро-Ток България (Европейската кулинарна асоциация). На 24 януари екипът ни прекрачи прага на столичната зала „Арена Армеец”, където море от малчугани с бели готварски шапки се учеха да си приготвят нещо полезно и вкусно за хапване. В смелото начинание им помагаха освен главни майстори готвачи и много звезди от шоубизнеса и популярни лица от телевизионния екран.

Марта Вачкова, Николай Дойнов, Миа Сантова, Евгени Димитров – Маестрото и още много други знаменитости зарадваха близо 500 деца от столични общински и частни училища, както и специализирани училища за деца с увреждания на възраст от 7 до 12 години. След като чуха няколко думи от специалните гости на събитието, сред които бе и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, децата запретнаха ръкави и започнаха да творят.

Малката Зара Димова е ученичка в трети клас в 73-то СОУ „Владислав Граматик”. Тя си маже пълнозърнестата филийка с топено сирене и нарежда всички продукти, с които разполага. Питаме я дали обича броколи – тя отговаря отрицателно. Да, но беше сложила полезния зеленчук върху пъстрия си като калейдоскоп сандвич. Мисли, че така трябва. Учителката й г-жа Д. Димитрова започна да споделя своя любима рецепта с броколи. Всички слушаха как зеленчукът се вари, после се залива с яйца, сирене и мляко и се пече в йенска тенджера.

По израженията на децата не останахме сигурни, че знаят значението на всички думи, но схванаха, че броколите може да бъдат и много вкусни. Г-жа Димитрова добави пред екипа ни, че основна роля за възпитанието на децата, независимо дали става въпрос за начин на хранене или нещо друго, играе семейството: „Личният пример е най-важен. Не може да обясняваш на детето колко са вредни кренвиршите, а в същото време да приготвяш пица с тях. Младите родители обаче стават все по-съвестни. Имам 5-6 деца в класа си, които си носят храна от вкъщи, пазят се от белия хляб, не пият безалкохолни напитки”, добави още тя.

Думите й, че семейството изгражда културата на хранене, се потвърдиха от Пепа Христова. На пейките отстрани в зала „Армеец” тя си играеше с двегодишната си дъщеря Ралица, която не търпеше готварската шапка върху главата си. „Дойдохме, защото каката е тук с класа си. Смятам, че такива инициативи са много полезни, защото децата действително запомнят и се учат кое е добро за здравето им и кое не” – отбеляза майката. Тя е научила още отрано дъщерите си да не посягат към снаксове и чипс, пият предимно натурални сокове, вода и чай. „В училище обаче храненето е повече от нездравословно. На децата се дават почти само тестени закуски, липсват и активните натоварвания в часовете по физическо, така както бяха при нас” – коментира събеседничката ни тревожната тенденция за повишаване на броя на децата с наднормено тегло у нас.

Докато си говорехме, малката Ралица вече тичаше към зайчето Нескуик, което се разхождаше сред младите любители кулинари. Повечето от тях вече хапваха кисело мляко, а други бяха преминали на здравословния десерт – плодова салата. Почти 90% от учениците, с които разговаряхме, признаха, че вкъщи готви предимно мама, а татковците или гледат телевизия, или са на работа (много рядко помагат в домакинството). „Интерес към готвенето обаче проявяват и момичетата, и момчетата”, категорична е класната ръководителка Василена Цветкова от частно училище. Там освен клуб по мода и дизайн, по еко теми и арт ателие, имат и часове по готварство. В училищния стол преподавателката събира желаещите и заедно правят прехода от консуматори и пасивни наблюдатели към активни участници в приготвянето на балансирана и здравословна храна.

В европейския ден, посветен на тази мисия, освен кулинарите от Евро-Ток България за малките готвачи се грижеха и доброволците от Български червен кръст, Български детски и младежки парламент, HRC Кулинарна академия  (гр. Добрич) и от Професионалната гимназия по туризъм (гр. Банкя).

На финала малчуганите направиха още една здравословна крачка - поразкършиха се в латино ритми, момиченцата чевръсто завъртяха обръчи, а момченцата скачаха на въже. Най-добрите и най-издръжливите деца получиха специални спортни награди. Всички участници си тръгнаха с много подаръци от организаторите и от фирмите партньори. Децата често тичаха с шапките си при известните личности, за да получат автограф, но всички бяха единодушни, че най-големият подарък, който са получили, е, че са имали шанса да научат полезни съвети как да си приготвят сами нещо вкусно и здравословно.


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 200