Мускулна треска – чудовището за трениращите

Независимо дали сте начинаещи, или напреднали в спорта, мускулната треска е проблем, който може да демотивира и най-запалените спортисти. За да се изгради мечтаното тяло, са нужни много усилия, които отнемат време. Тялото забравя много бързо положените усилия, а резултатът е мускулна треска. Мускулната треска представлява микроскопични наранявания по мускулните фибри.
От една страна, получаването на мускулна треска е знак за прогрес, че тези мускули са били тренирани и има резултат. От друга, ако мускулната треска е силна, то това може да означава претоварване и води до демотивация за продължение.
Има два вида мускулна треска. Единият е т.нар. остра бърза мускулна треска, а другият е забавена мускулна треска. Първият е, когато усещате болка по време или малко след самата тренировка, а вторият е болката, която се появява след около 24 часа.
Мускулна треска може да се предвиди в следните ситуации:
1. Ако спортувате рядко – липсата на рутина в спортуването ви кара мускулите по-лесно да „забравят“ движението и всяко едно възобновяване на натоварването може да доведе до мускулна треска, тъй като, когато тренирате мускулите си, те всъщност се и трансформират.
2. Ако надвишите нивото си – ако сте начинаещ и направите тренировка за средно напреднал, тялото ви може да получи мускулна треска, тъй като се сблъсква с различно ниво на интензивност. По-голямата интензивност води до по-голямо усилие на мускулите, а вследствие на това се появява мускулна треска
3. Брой серии, повторения и тегло на тежести – всяко едно прекаляване с количеството на изброените компоненти кара определената мускулна група да работи повече от обикновеното.

В обобщение: всяко едно излизане от комфортната зона на тялото може да доведе до мускулна треска.
Въпреки интензитета на мускулната треска не бива да се отказвате! Ако тренирате редовно и правилно, ще забележите, че мускулната треска ще става по-лека и по-лека.
Няколко съвета, които ще ви помогнат да тренирате правилно:
1. Ако сте начинаещ, започнете постепенно – не се „гмуркайте“ в ожесточени тренировки. Постепенно подгответе тялото си и му помогнете бавно да премине през промяната. Стремете се към прогрес, а не към максимализъм още от първия път.
2. Постепенно увеличавайте теглото на тежестите и интензитета – трябва да разберете каква тежест може да понесе тялото ви, не го стресирайте с излишни тежести, ако не сте готови за това.
3. Правете непознатите упражнения внимателно – дори да ви се струва лесно отстрани, не подценявайте упражненията! Понякога разбирате колко сложни са те чак след получаването на мускулна треска. Може да избегнете това, ако правите новите упражнения бавно, правилно и внимателно.
В обобщение: тренирането е трансформация на тялото. За да избегнете мускулна треска, помогнете на тялото си да мине през тази трансформация плавно и правилно.
Има и други начини, които, макар и да не са научно доказани, помагат за по-лесното преодоляване на мускулните болки.
- Достатъчно сън – сънят е един от най-добрите начини, чрез които тялото може да се възстанови по-бързо.
- Активна почивка – тя представлява леко натоварване – плуване, разтягане, йога, трениране с леки тежести и др. Това е един от най-добрите начини да се противодейства на мускулната треска.
- Вода – водата е храната за мускулите. Ако тялото се хидратира достатъчно, ще се избегне влошаване на мускулната треска и появата на мускулни крампи (схващания).
- Хранене – и то не просто хранене, а правилно хранене. Неслучайно съществува сентенцията „Ние сме това, което ядем.“. Ако се храним правилно, няма да има недостиг на важни за тялото вещества, а това също ще затрудни появата на мускулна треска.
- Противовъзпалителни мазила или хапчета против мускулна треска.

Накратко, ако имате сериозна мускулна треска и болка след тренировка, гелове за мазане или хапчета против мускулна треска, хидратация, почивка и балансирана диета са най-добрият ви избор за бързо облекчаване.
Не бъркайте мускулната треска и претоварването. За това трябва да бъдете изключително внимателни. Ако объркате симптомите на едното с другото, може да си навлечете травми. За да избегнете това, когато се появи мускулна треска, давайте необходимата почивка след това. Обикновено мускулната треска продължава до 72 часа след тренировка. Ако усещате болки в продължение на седмица, то най-вероятно сте се пренатоварили и е добре да дадете на тялото си почивка.
За написването на статията помогна материалът на консултанта по здравословно хранене и фитнес Станимир Михов