Здраве

29 Септември 2014

2661

Животът днес

Националният кардиологичен конгрес представя научни новости

Лиляна ФИЛИПОВА

На 2 октомври 2014 г. се открива XIV Национален кардиологичен конгрес, където ще участват над 1100 български лекари. Очакват се делегати от 16 страни. Гости са настоящият председател на Европейското кардиологично дружество Фаусто Ферес и следващият - Джером Бакс, председателите на руското и хърватското дружество по кардиология и други. Темите и новостите са много, ще бъдат представени най-новите научни съобщения от приключилия наскоро Европейски конгрес по кардиология. Ето какво казват преди събитието предишният и сегашният председател на българското дружество – проф. Асен Гудев и доц. Иво Петров. 

Проф. Асен Гудев:
Кардиологията се нуждае от добро реимбурсиране и подготвени кадри

„Българската кардиология има нужда от по-сериозно реимбурсиране от страна на НЗОК - заяви проф. Асен Гудев, завеждащ Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ”. - Все още някои авангардни и утвърдени процедури не се покриват адекватно. Длъжници сме на нашите пациенти.” Имплантируемите дефибрилатори са недостъпни за мнозина заради високата им цена. За да има иновации, е крайно време да се сложи край на спекулациите със средствата от общественото осигуряване.

Кардиологията в България е на добро средно европейско ниво. Голям процент от пациентите вече получават първична ангиопластика - модерно лечение при инфаркт на миокарда в острия стадий. При неинвазивната вентилация за лечение на сърдечна недостатъчност и в изследването на съдова ригидност също има сериозни постижения, а клиниката в ИСУЛ е сред водещите.

Пациентите у нас са все по-информирани, обучени и мотивирани  по отношение на сърдечносъдовите заболявания. Кампанията на Българското кардиологично дружество за ранно разпознаване на инфаркта дава много добри резултати. Проф. Гудев настоява да се върне модулът по вътрешни болести в специализацията по кардиология. Елиминирането на базовата специалност е предпоставка за недопустими пропуски в подготовката на кадрите.
Интервю с проф. Гудев четете в www.credoweb.bg.

Доц. Иво Петров:
По-добър контрол на диабета и кръвното за по-малко инфаркти

Новите технологии в кардиологията са важни, но по-добре е да се наблегне на профилактиката на сърдечносъдовите заболявания, вместо да се харчат пари за скъпи манипулации, казва доц. Иво Петров от „Сити Клиник”. Рисковите фактори са ясни - пушене, кръвно, диабет, обездвижване и неправилно хранене. Като добавим и това, че сме застаряваща нация, ясно е защо българите умират най-често от инфаркт и инсулт. При хроничните заболявания като хипертония, диабет няма пълно излекуване. Затова текущият контрол е жизненоважен. Сътрудничеството между доболнична и болнична помощ може да се организира по-добре.

В много случаи не се налага пациентите да бъдат хоспитализирани, тъй като няма нужда от това, липсват достатъчно индикации. Голяма част от диагностиката и терапията може да се осъществява на доболнично ниво. Пациентът трябва да постъпва в болницата, за да има реална промяна в здравния статус, а не просто да полежи, за да бъде наблюдаван, заяви доц. Петров. Не е необходимо един пациент да влиза в болница, за да се установи, че е здрав.

Заради кризата у нас не е лесно да се въвеждат нови методи. На конгреса ще бъдат представени новости в медикаментозната терапия на сърдечната недостатъчност, за имплантирането на устройства за ритъмни нарушения, за методиката на перкутанно имплантиране на клапи.

Видеоинтервю с доц. Иво Петров вижте в www.credoweb.bg.


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 116