Новите технологии намаляват разходите за здравеопазване
Ново представително социологическо проучване на агенция „Ноема” очертава тревожни тенденции в начина, по който българите оценяват рисковете за здравето си, и то по отношение на най-разпространените и най-сериозни заболявания. Макар повече от половината от смъртните случаи да се дължат на сърдечносъдов проблем, а второто място да се заема от онкологичните заболявания, важността им не се оценява подобаващо. Едва 23% от анкетираните се чувстват застрашени от сърдечносъдово заболяване, още по-малък е делът на българите, възприемащи онкозаболяванията като потенциалнa заплаха за живота си през следващите пет години.
В същото време нараства процентът на хроничните заболявания – всеки трети има такава диагноза. И България не е изключение – според прогнози на Световната здравна организация, ако не се предприемат мерки за реформи в здравеопазването през следващите 10 години, животът на близо 400 млн. души ще бъде изложен на риск именно заради хронични болести, от които към 2050 г. ще страда половината от населението в развитите страни. Задълбочават се и признаците на неустойчиво развитие в здравната сфера, където разходите нарастват по-бързо от БВП, а квалифицираният персонал не достига.
Неслучайно „Филипс” България избра да отбележи 20-годишнината си с дискусия за ролята на иновациите в изграждането на устойчива здравна система. Според вече цитираното проучване 45% от българите са убедени във възможностите на съвременните методи за диагностика да им осигурят по-дълъг живот. Половината са на мнение, че страната ни не разполага с достатъчно медицинска техника за ранна диагностика и превенция на заболявания. Съвсем обяснимо обаче именно съвременното медицинско оборудване и репутацията на специалистите са определящите фактори, по които 74% от запитаните избират лечебно заведение.
„Подобни проучвания са особено полезни при оценката на обществените нагласи спрямо рисковете за здравето и начините за справяне с тези проблеми. Схващането, че новите технологии оскъпяват здравеопазването, е погрешно. В действителност разходите за медицинско оборудване в света са под 2% от общия бюджет за здравеопазване. Иновациите в грижата за здравето ще намалят разходите на пациентите и ще повишат осезаемо качеството на медицинските грижи у нас”, каза Радмила Филева, изпълнителен директор на „Филипс” България и директор „Бизнес развитие за Югоизточна Европа”, сектор „Здравеопазване”.
По време на дискусията с участието на мениджъри и изследователи от „Филипс” и на авторитетни български лекари ролята на иновациите за повишаването на ефективността в здравеопазването бе нееднократно изтъквана, като бяха приведени аргументи от практиката, доказващи, че превенцията е по-добра от лечението. „Профилактиката, точното и ранно диагностициране могат не само да подобрят здравето на пациента, но и да съкратят продължителността на лечението, което е особено важно при сърдечносъдовите и онкологичните заболявания”, каза доц. д-р Иво Петров от Сити Клиник.
Вече на въоръжение на медиците са минимално инвазивни алтернативи на растящия брой хирургични интервенции, което означава по-безболезнени процедури и по-бързо възстановяване. Те не само носят по-малък риск, но и са по-евтини. Д-р Сандър Лангерис от Изследователския център на „Филипс” в Айндховен представи възможностите на високоинтензивния фокусиран ултразвук при лечението на онкозаболявания. Апаратът предлага нови решения за насочено въвеждане на по-високи концентрации лекарства към засегнатите тъкани, като в същото време на вредно влияние не се излагат здрави тъкани.
С най-новата апаратура на „Филипс” интервенционалните кардиолози могат да оценяват по-качествено коронарните нарушения и да предприемат по-комплексни процедури. Разширяват се възможностите за диагностика и лечение при заболявания на кръвоносните съдове, бъбречна недостатъчност.