Ново лечение на диабета
През 2011 г. фармацевтичните компании Boehringer Ingelheim и Eli Lilly and Company обявиха партньорство в областта на диабета, което се съсредоточава върху четири препарата, които са в процес на разработване. Това партньорство има преимуществото да използва силните страни на партньорите в полза на грижата за пациентите с диабет.
В края на януари в София пред ендокринолозите от цялата страна беше представен нов препарат срещу диабет тип 2, разработен от двете компании, който ще подобри и улесни лечението. За новостите в терапията на захарната болест говориха проф. Цветалина Танкова, доц. Владимир Христов и доц. Стефан Кривошиев. Специален гост беше френският проф. Бернар Шарбонел от Университета в Нан - един от водещите европейски експерти по диабет. Ето какво каза той в интервю за «Животът днес»:
- Проф. Шарбонел, какви са основните предизвикателства в лечението на диабета?
- Става въпрос за заболяване с огромно разпространение по света. Над 366 млн. души са засегнати, като най-често се среща диабет тип 2. Това е хронично заболяване, което възниква, ако тялото не произвежда или не използва правилно хормона инсулин. Диабетът е не само личен проблем на болните, а има сериозно влияние върху здравните и социалните системи.
- Защо много хора не подозират, че имат диабет?
- Ранната диагноза е задача на системата за скрининг. Измерването на кръвната захар е сред най-достъпните изследвания. Затова не е оправдано човек да носи заболяването с години, без да знае това.
- Какво постигна медицината по отношение на диабета?
- Това е една от областите с най-значимо развитие. Оптимисти сме, че можем да предложим на пациентите максимален контрол на заболяването. През последните години реален прогрес в лечението представлява инкретин-базираната терапия. В България сега навлиза Linagliptin - нов представител на тази група, който има някои предимства. Практически няма странични ефекти като хипогликемия, увеличаване на теглото или стомашно-чревни проблеми. Освен това лечението няма нужда да се съобразява с напредването на възрастта и бъбречната функция, които влияят на терапията с някои препарати. Приемът на една таблетка дневно води до много по-добро спазване на лечението от страна на пациентите.
- Възможно ли е добре лекуван пациент с диабет да живее до късна възраст нормално и без усложнения?
- Абсолютно! Ако пациентът с помощта на своя лекар постигне добър контрол на кръвната захар, на липидите и на кръвното налягане, животът му няма да се отличава особено от този на здравите хора. Но се изисква редовен прием на лекарствата, правилен хранителен и двигателен режим и контрол на кръвните показатели.
- Понякога и пациентите, и лекарите са склонни да отлагат лекарственото лечение на диабета, изчаквайки подобрение от само себе си...
- Това не е правилна стратегия. След поставянето на диагнозата, ако гликираният хемоглобин не е трайно под 7, задължително се започва терапия.