Оперативното лечение на хернията е индивидуално

 

Херниите са често срещано състояние при възрастните, свързано с редица неудобства и болка във всекидневието. Дължат се на слабост на тъканите, пише в профила си в CredoWeb д-р Свилен Петков, коремен хирург от ВМА. При възрастните проблемът често се получава вторично заради продължителна и силна кашлица или констипация, която води до увеличаване на коремното налягане. Много от тези пациенти имат хронично белодробно заболяване. Тогава слабите точки в областта на ингвиналните канали, зоната около пъпа или стар цикатрикс от предходна операция реагират и се получава хернията. Става така и ако в следоперативния период пациентът не е спазвал необходимия режим – вдигал е тежко, имал е продължителна кашлица, обстипация и проблеми с уринирането.

Лечението на хернията по принцип е оперативно. Консервативно лечение се прилага само при пациенти, които не могат да бъдат оперирани поради тежки съпътстващи заболявания. Хернията се оперира, когато започне да нараства и да боли, когато е явно изявена, вижда се външно или е открита при преглед от лекар. Обикновено българският пациент е доста търпелив и търси помощ, когато хернията вече е много голяма. Херниите могат да се заклещят, стават доста болезнени и има риск от сериозни усложнения и дори фатален изход, ако не се вземат навременни мерки.

Решението за избора на най-подходящ оперативен метод е индивидуално. Има десетки варианти, макар че в крайна сметка се прави пластика. Целта на операцията е затваряне на дефекта в коремната стена – със или без платно, по класически или лапароскопски метод. За коригиране на дефекта на коремната стена се използват платна. Има голямо разнообразие на платна като медицински изделия. Индустрията непрекъснато предлага нови решения. Има самозалепващ вариант, при който платното е с миниатюрни кукички, които буквално прилепват върху тъканите подобно на лепящите шивашки ленти. Шиенето е символично.

Защо се налага използването на платно? Ако се работи със собствените тъкани на пациента, те трябва да се мобилизират, захванат и зашият, за да се затвори дефектът на коремната стена. Тогава обаче се усеща напрежение, болка и дърпане в по-голяма степен, а с времето тъканите се отпускат и хернията може да рецидивира. Опитът на специалистите в коремната хирургия показва, че е много по-добре да се използва синтетичен материал – платно, което позволява затварянето на дефекта, без да се налага да се мобилизират собствените тъкани. Образуващата се фиброзна плочка е надеждна преграда и рецидивите са по-редки. За съжаление, здравната каса не поема този консуматив и се налага пациентите сами да го заплащат.

В първите дни преди всичко трябва да се ограничават движенията. Иначе има риск да се увеличи отокът на тъканите, а оттам и болката. Не бива да се вдига тежко, да се ядат храни, които подуват корема, като грах, боб, леща или зеле. Също и да не се допуска кашлица и запек. Рецидивите при хернии в Клиниката по коремна хирургия на ВМА се срещат рядко. Зависи от качеството на извършената операция. Полагат се грижи раната да зарасне без усложнения.

Свържете се с д-р Петков, като откриете профила му на credoweb.bg

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 153