Педикюр – поне два пъти месечно
Тина БОГОМИЛОВА
Дори култови обувки и модерен лак не могат да прикрият занемарените крачета. А от години от ботушите се скача направо в сандалите.
Поддържането на стъпалата или от латински - „педикюр”, си е задължително. И това се прави два пъти месечно у дома или в козметичен салон независимо от температурите навън.
Мъртвите клетки трябва да изчезнат заедно със затворените обувки. Необходима е специална козметика за крака с антибактериални, противовъзпалителни и омекотяващи свойства.
Парафиновата терапия прави чудеса с позагрубелите от студа и дебелите чорапи стъпала. Те стават меки и копринени срещу цена от 15-20 лева.
Козметичните салони предлагат какви ли не глезотийки - потапяне във вани със соли, почистване и оформяне на ноктите и лакиране в различни цветове. Най-честите оферти са за класически, апаратен и спа педикюр. Класическият обикновено може да се направи и вкъщи. Апаратният е с малка бормашинка, която шлифова загрубелите пети и нокти. Спа педикюрът включва масажи, морски соли и ароматни вани, но за него ходилата трябва да са вече перфектни. Комплектът за педикюр винаги трябва да е за еднократна употреба, запечатан в стерилна торбичка.
Цената на класическия педикюр е около 25 лева, френският е с 5- 10 лева отгоре. Спа процедурите стигат до 40 лева, колкото е обикновено и медицинският педикюр. Цените обаче варират, зависи от вида и марката на лака. Масажът често се калкулира отделно за около 10-15 лева.
Сайтовете за колективно пазаруване и тази пролет се надпреварват с оферти за голямо намаление за педикюр – предлага се дори за по-малко от десетачка барабар с хитов лак, масаж, ароматна вана или пилинг.
Екзотична разкрасителна процедура е крачетата да се топнат в аквариум, а малките рибки garra rufa да изгризат всички мъртви клетки. Те отделят специален ензим dithranol, който много бързо регенерира засегнатите участъци. Рибната терапия струва около 40 лева, но има много по-евтини промоции. Лековитите рибки не се пускат при татуировки, открити рани и гъбични инфекции.
Перфектни ходила може да се направят и у дома. Необходимо е да се разтворят соли за баня в топла вода и след поне десетминутно накисване да се отстранят мъртвите клетки. В аптеките продават различни козметични продукти за пилинг на ходилата, а домашен скраб става от захар, зехтин и няколко капки етерично масло.
Ноктите се изрязват по права линия, не се скъсяват много в средата и отстрани. Нокторезачките правят бели, тъй като извитите краища могат да се забият в кожата. Кожичките отдавна вече не се изрязват, тъй като така израстват по-бързо и по-дебели. За омекотяването им се продават специални мазила и те само се избутват.
Масажът на ходилата е много полезен, тъй като подобрява циркулацията, релаксира мускулите, намалява болката и подуването.
Добре е краката да се намазват вечер с дълбокохидратиращ крем, а после да се обуват памучни чорапи.
Ноктите са по-красиви, когато са лакирани, но лакът и лакочистителят ги изсушават. Веднъж на два месеца е добре да се оставят без лак за няколко дни, за да се възстановят. Не бива да се пилят с метална пила и винаги първо се лакират с безцветен лак.
Модата си е мода, но ноктите трябва да са къси и добре поддържани. Френският педикюр винаги е актуален – необходими са безцветна основа, матовобял, перленобежов или светлорозов фиксиращ лак, тънка четчица и бял молив.
От ярките цветове ноктите пожълтяват, затова е добре да се заложи на бледи или пастелни тонове. За да се задържи лакът по-дълго, и отдолу, и отгоре се поставя безцветен.
Вече не е задължително ноктите на ръцете и на краката да са боядисани в един и същи цвят. Може да са изрисувани, декорирани и блещукащи с камъчета. Лъщящите джаджи не са скъпи, но са само за поддържани стъпала.