Пясъкът гони стрес и умора
Тина БОГОМИЛОВА
Заравянето в пясъка не е просто детска игра. Морските песъчинки разкрасяват и лекуват болежки.
Още древните египтяни се потапяли в пясъчни вани, за да отпуснат тялото и изгонят напрежението. Днес си има цяла наука за лечението с пясък – псамотерапията.
Пясъчната терапия активизира обмяната на веществата, усилва лимфопотока и кръвообращението. Препоръчва се при болести на костите, мускулите и нервите. Както и при стрес и хронична умора.
Псамотерапията се прилага и при затлъстяване, като за две седмици под лекарско наблюдение може да се стопят до пет килца.
Морският пясък съдържа силициеви, калиеви, манганови, магнезиеви, натриеви и други окиси, съставки от водораслите и морската вода.
Затова и спа центрове, както и санаториуми предлагат терапия с пясъчни вани. Лечебните сили на пясъка се проявяват, когато той е горещ и осъществява топлообмен с тялото. Пясъкът загрява, а тялото се поти. Количеството не се слага еднакво навсякъде, главата и областта около сърцето остават открити, на корема се слага съвсем малко, а останалата част се покрива с поне 5 сантиметра пясък. Необходими са 15 процедури, като първата трае десетина минутки, времето постепенно се увеличава до 30-40 минути. Лечението с пясък е по-популярно на морето, тъй като се съчетава със слънцелечение.
Псамотерапията се консултира задължително с лекар, тъй като не се препоръчва при хипертония, епилепсия, инфекциозни заболявания, разширени вени и някои женски проблеми.
Сеанс по псамотерапия може да си направи всеки абсолютно безплатно на морския бряг. Ляга по гръб и се засипва с нагрят пясък. И тялото, и пясъкът обаче трябва да са сухи. Открити остават само главата, сърцето и стомахът. Най-подходящото време е привечер, когато не е много горещо, а пясъкът е още топъл. Заравянето е за 10-15 минути, но след това не бива веднага да се влиза в морето.
Босите разходки по горещия пясък помагат и за отстраняване на ортопедични дефекти, астма, проблеми с белите дробове.
Специалистите препоръчват заниманията със спорт на плажа да се провеждат сутрин или вечер, а отдавна се знае, че тичането и ходенето по пясъка са много полезни.
И не на последно място пясъкът е естествен козметичен скраб с отлични масажиращи свойства. Той премахва мъртвите клетки, а в дълбочина стимулира разграждането на целулита и мастната тъкан. Затова само след десетина процедури кожата става по-гладка и стегната.
Бразилките смесват козметични продукти с пясък, за да масажират тялото си срещу целулит. Пясъчният пилинг отстранява мъртвия слой на кожата, стимулира извеждането на токсините, насища тъканите с кислород, усилва микроциркулацията в кожата.
Песъчинките могат да се смесват с различни етерични масла и зехтин. За мека кожа на петите и отстраняване на загрубелите участъци добре действат дълги разходки по мокрия морски пясък.
И въпреки че той е неизчерпаем на морския бряг, то в козметичните студиа използват специално почистен, като го смесват с етерични и растителни масла, билкови екстракти, термална и морска вода. Кожата се овлажнява и се прави масаж.
Пясъкът се използва и за медитация. Според психолозите правенето на пясъчни замъци пренася отново в детството, където всичко е по-лесно и по-весело. Самото ровичкане в пясъка източва напрежението, така както песъчинките изтичат между пръстите.