Пременструалният синдром може да се преодолее
С д-р Начко Чалманов, гинеколог, разговаря Камен Здравков
- Д-р Чалманов, какво представлява този синдром?
- Това не е точно заболяване, а е едно състояние при значителна част от жените в детеродна възраст, което засяга между 5 и 10 процента от тях. Отделяме специално внимание на тези жени, защото, макар и те да не са болни в класическия смисъл на думата, пременструалният синдром влошава значимо качеството им на живот в дните около месечния цикъл.
- Каква е причината за това състояние?
- Все още тя не е напълно изяснена, но според повечето автори става въпрос за повече или по-малко изразен хормонален дисбаланс. Наблюдава се и известна наследствена предразположеност, т.е. ако майката страда или е страдала, доста е вероятно да бъде засегната и дъщеря й.
- В какво се изразяват оплакванията?
- Описани са над 100 симптома, които формират пременструалния синдром, но най-важните са подуване на корема, болка в областта на матката, понякога до тежки спазми, напрежение в гърдите, емоционална нестабилност. Тези оплаквания могат да възникнат няколко дни преди самия цикъл и да продължат до няколко дни след него.
- Какво трябва да е поведението на жените в този случай?
- На първо място те трябва да посетят личния си гинеколог, защото това състояние може да се овладее съвсем елегантно и без някакви последици. Без компетентна намеса понякога болките са толкова силни, че жените стават неработоспособни за известно време – най-често в деня преди и в първите два дни от месечния цикъл.
- Какви са медикаментите, които помагат?
- Има няколко терапевтични подхода. Една група, които помагат да се излезе от това състояние, са противозачатъчните таблетки. Понякога се назначават пак хормонални препарати, в които има чист гестаген, без естрогени. Друга група медикаменти, които са особено ефективни срещу болката, са нестероидните противовъзпалителни таблетки. От препаратите, които аз предписвам, много добър ефект наблюдавам от Долорен, който съдържа ибупрофен. Той се понася много добре от жените.
- Колко време продължава лечението?
- Лечението с хормоналните препарати продължава до една година, а когато се атакува конкретно болката, нестероидните противовъзпалителни медикаменти се взимат един ден преди очакваната менструация и приемът продължава между 3 и 5 дни. Така много бързо се облекчават оплакванията и особено болката. Краткият прием е безопасен за организма.
- Колко често една принципно здрава жена трябва да посещава гинеколога?
- Веднъж годишно е задължително, а на шест месеца е препоръчително. Това са сроковете, ако гинекологът не е установил някаква патология. Ако вече има някакъв проблем, всеки следващ преглед се уговаря конкретно според състоянието.
- Може ли да се каже, че ако жените са стриктни в профилактичните прегледи, ще избегнат тежките заболявания в гинекологичната област?
- Някои заболявания не могат да бъдат избегнати, но ранното им откриване води до отличен успех в лечението.
- Какво трябва да включва качественият гинекологичен преглед?
- Освен чисто физикалния преглед трябва да се огледат ехографски органите в малкия таз, както и да се вземе цитонамазка.