През пролетта стомахът е особено чувствителен
С д-р Тотка Найденова, началник на Отделението по гастроентерология в МБАЛ “Св. Иван Рилски“, Стара Загора, разговаря Галина Спасова
- Д-р Найденова, свързваме настъпването на пролетта с обща умора, но защо и храносмилането нерядко се обърква?
- Заради по-рязката смяна на типа преобладаваща храна – преминаването от твърди, консервирани храни, месо, тестени произведения към много листни зеленчуци. Добавят се фактори като пролетните вируси, бактериални инфекции. Стомахът става по-чувствителен, защото се променя чревната флора, променя се начинът на смилане на храната.
Най-общо казано, в началото на пролетта организмът не е адаптиран към засиления прием на листни зеленчуци и често не може да се справи успешно без подпомагане отвън. Тази храна ферментира по-силно, отделят се повече газове и затова се налага да се приемат някои медикаменти. На пациентите си, специално на тези, които страдат от диспепсия, в пролетно-летния период препоръчвам билковия препарат „Комфортекс”, два пъти по 2 капсули след хранене, с много вода.
Оплакванията се облекчават, пациентите се чувстват по-добре, изчезва усещането за подуване на корема. Нерядко предписвам съчетание и с пробиотик като „Лакто4” например, както и други медикаменти. Аз предпочитам комбинацията от лекарствени продукти, защото всеки действа по различен начин – един на стомаха, друг обира газовете, трети подобрява чревната флора. Има резултат, но винаги лечението трябва да бъде с оптимална продължителност.
- Доколко емоционалното състояние се „отпечатва“ и върху стомашния комфорт – казваме „сви ме стомахът от притеснение“.
- Да, настроението също оказва влияние напълно реално и споменатото явление има научно обяснение. Стресът като фактор, като причина за много от стомашно-чревните оплаквания съществува безспорно. Както и пролетната умора. Това е един вид стрес за организма поради това, че в целия стомашно-чревен тракт са разположени нервни клетки. И те имат пряка връзка с перисталтиката на червата.
Освен че се командва от централната и вегетативната нервна система, храносмилателният тракт е зависим и от т.нар. чревна нервна система. Така че стресът и емоционалното напрежение оказват влияние точно върху нея. А когато се промени перисталтиката (забавяне или ускоряване), тогава има проблеми със смилането на храната. Тя се задържа в червата, създават се условия и риск за ферментация на тази храна, при което се отделят газове. Затова човек получава подуване на корема, куркане на червата, чувство за „балонираност”, невъзможност за отделяне на събралите се газове.
- Кои други фактори допринасят за по-голяма чувствителност на стомаха и червата?
- През пролетта зачестяват вирусните заболявания – настинките, други вирусни инфекции, характерни за този сезон. Те създават благоприятни условия за развитие на дисбиоза. Както боледува гърлото, така боледуват и червата, и стомахът. Както се зачервява лигавицата в гърлото, същото се случва и с лигавицата на червата. Бактериите и вирусите причиняват лигавично увреждане.
- С какви съвети си тръгват от кабинета ви пациентите със стомашен дискомфорт, освен предписаните медикаменти?
- Първото е да се промени начинът на живот. Най-важното е да има поне три основни хранения, като закуската е задължителна. Категорично избягване на газирани напитки, ограничаване на листните зеленчуци, бобовите и сладките храни. Никак да не се пренебрегва движението, и то на чист въздух. Много е важно работещите в офис да почиват на всеки два часа, но не на стола, а да се раздвижат, по възможност на открито.
Трябва да се пие много вода - от нея по-добър антиоксидант няма. От 30 до 50 милилитра вода на килограм тегло. Може да е и минерална, но да се редуват различни видове. Стомашният дискомфорт се усеща обикновено след хранене и най-вече в следобедните часове. Особено това се отнася за хората, които не закусват сутрин. А според моите впечатления масово сутрин се пие едно кафе и не се закусва. Най-често така постъпват хората, които се занимават с умствен труд.
- През пролетта се шири и манията по диети за отслабване - зеленчукови, плодови...
- Аз съм против тези диети – мисля, че единствено трябва да се намали количеството на храната – основно тестените произведения и въглехидратите, да се пие вода и да се наблегне силно на движението. Яденето да не е обилно, а по-често и на малки порции. Организмът трябва да получава всички хранителни вещества – мазнини, белтъчини, въглехидрати. Освен това например при чисто зеленчукова диета има проблеми при захранването, особено като се включи месо - появяват се отоци, бъбречни оплаквания и т.н.