Здраве

11 Ноември 2014

4006

Животът днес

Проблеми с паметта и концентрацията

Доц. д-р Красимир Генов, дм, началник на Клиниката по неврология, ВМА, София

Забравяте ли често дати, факти, събития, къде сте оставили ключовете си или какво сте закусили сутринта? Ако това се случва при вас, вероятно имате спад в концентрацията и нарушения в паметта. Те се дължат не само на напредването на възрастта. Могат да се случат както при по-възрастни хора, така и при по-млади, но дори при деца. Някои от най-типичните причини за лоша памет са:

1.Депресия - тя оказва влияние върху концентрацията и затруднява припомнянето на събития, дати, факти, които са се случили скоро. Депресията може да бъде отключена при различни стресови ситуации, като загуба на близък човек и др. 

2.Липса на сън. В мозъка се създават няколко вида вълни. Едни от тях се генерират по време на сън и точно те отговарят за съхраняване на спомените. Когато не спите достатъчно (7–8 часа), спомените не са в състояние да се „складират” правилно. 

3.Недостиг на тиамин (витамин B1). Това е вещество, което спомага храната да се превръща в енергия. Витамин B1 е  отговорен за нормалното функциониране на нервната система. 

4.Употреба на някои медикаменти или на наркотици. Има вещества, които потискат хипокампуса - частта от мозъка, която отговаря за когнитивните функции. 

5.Честа употреба на алкохол. Тя може да доведе до множество телесни и психични проблеми, включително и до увреждане на паметта. Хората, които често посягат към чашката, са разсеяни, неспособни да запомнят определен обем от информация или да се сетят за определени събития и факти. 

6.Самота – от нея се оглупява! Причината е, че единаците водят затворен живот, ограничават социалните си дейности и мозъчните им клетки започват да остаряват по-бързо.  

Мит е, че компютърните игри и телевизията стимулират мозъка. Затова пък свиренето на музикален инструмент се харесва на мозъчните клетки.

Как да се съхрани паметта?

Редовен спорт или поне енергично движение. Танцуването също запазва младостта на мозъчните клетки. Според различни проучвания румбата е танцът, който най-много протектира мозъчната дейност. 

Хранене. Според множество изследвания най-добрата хранителна практика е т.нар. средиземноморска диета, която включва зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, вино и риба.

Висок образователен ценз. За съжаление ролята му е относителна. Разболяват се и хора с няколко дипломи, както и такива с много обществени ангажименти. Добро решение е продължаващото обучение – учене на езици, на нови компютърни програми, занаяти.

Навременно откриване и редовен контрол на рисковите фактори: хипертония, висок холестерол, диабет, наднормено тегло.

Прием на подходящи препарати, съдържащи вещества с доказано невропротективно влияние. Такива са гинко билоба, уридин, цинтидин, глутамин, желязо, пантотенова киселина. Те подобряват пъргавината на ума, познавателната и умствената дейност, включително концентрация, учене, памет и разсъждение. Влияят благоприятно на вниманието, обучението и възстановяването на паметта. Освен това забавят процесите на стареене на мозъка, премахват последиците от прекомерно умствено натоварване и стрес. 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 122