Здраве

11 Ноември 2014

3377

Животът днес

Проф. Иван Дечев: Ракът на простатата вече поразява и 40-годишни

Гергана Профирова

Няма характерни симптоми, затова са важни профилактичните прегледи, твърди началникът на Клиниката по урология в УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив

Ноември се наложи като месец на мъжкото здраве, а най-често коментираното заболяване е простатният карцином, който е  на второ място в мрачната класация на смъртоносните ракови заболявания. За коментар на причините, профилактиката и лечението на това заболяване потърсихме проф. Иван Дечев, началник на Клиниката по урология в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив

-Проф. Дечев, какви са актуалните тенденции в  разпространението на рака на простатата?

-Наблюдава се подмладяване в световен мащаб на рака на простатата. В клиниката сме имали пациенти на 45, дори на 40 г. В България не съществува скрининг на рака на простатата и това е проблем за ранната диагностика на заболяването. Обичайно скринингът е по желание на пациента или по препоръка на фамилния лекар. В известна степен възможността за изследване на туморния маркер безплатно веднъж на 2 г. с талони от личния лекар е все пак крачка в ранното откриване на тумора.

-Кои са рисковите фактори за развитие на заболяването?

-Доказани рискови фактори за развитието на простатен карцином са нарастващата възраст, етническият произход (среща се по-често при афроамериканците) и наследствеността. При наличие на рак на простатата у някой от роднините от първа линия рискът за възникване на болестта е 2-3 пъти по-голям. Факторите на външната среда нямат доказана роля.

-Какви са симптомите на болестта?

-Ракът на простатната жлеза няма характерни симптоми и затова често се открива инцидентно и случайно. Симптомите са неспецифични – обикновено засягат   долните пикочни пътища, но могат да имат различна етиология.

-Защо са толкова важни профилактичните прегледи?

-Защото ранната диагностика дава шанс на пациента за радикално оперативно лечение и за излекуване. Когато заболяването се хване в ранен стадий и се приложи правилно лечение, 60-70% от пациентите имат 5 и повече години  преживяемост. При напреднал стадий преживяемостта е много ниска - под 1 г. за повечето пациенти. В Клиниката по урология разполагаме с възможности за съвременна диагностика на рака при съмнение за простатен карцином и съмнителна находка при дигитално ректално изследване. Прилагаме съвременни биопсични схеми за трансректална простатна биопсия под ехографски контрол. Натрупаният опит е обобщен в дисертационен труд „Трудности и подходи в диагностиката на рака на простатната жлеза”, написан под мое научно ръководство.

-Какви методи на лечение се прилагат?

-Златен стандарт за лечение на ограничен простатен карцином си остава  радикалната простатовезикулоектомия. При напреднал карцином лечението е чрез максимална андрогенна блокада. Това означава, че се премахват източниците на андрогенна продукция, т.е. химическа или хирургическа кастрация. За съжаление тези мерки имат палеативен ефект.

-Каква е ролята на фитопрепаратите за лечението на заболяванията на простатата?

-Фитотерапията е много разпространена в Западна Европа. Тези препарати имат значение за лечение на възпалителните заболявания на простатната жлеза и доброкачествената простатна хиперплазия.

 

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 122