Проф. Константа Тимчева, онколог: Има епидемия от рак на дебелото черво – на второ място е и при мъже, и при жени
CredoWeb партнира активно на научните дружества и популяризира последните им достижения, представени на конгреси, симпозиуми и други форуми. Чрез платформата представителите на съответната специалност научават горещите новини от симпозиумите, четат интервюта с най-интересните лектори и получават презентациите на учените. В този брой ви предлагаме част от интервюто с известния български онколог проф. Константа Тимчева, председател на Българската асоциация по медицинска онкология, по повод втората конференция на организацията на 13 и 14 юни в София. В нея ще участват около 150 души химиотерапевти, лъчетерапевти, патоморфолози, хирурзи.
Лиляна ФИЛИПОВА
- Проф. Тимчева, втората конференция на Българската асоциация по медицинска онкология отново е с акцент върху епидемиологията на солидните тумори. Какви са последните тенденции?
- Нараства заболяемостта. Хубавото е, че има задържане на смъртността при някои злокачествени заболявания като карцинома на стомаха, което е постижение в сравнение с предходните години. Такава тенденция има и при рака на млечната жлеза, защото всичко, каквото се прави по света, е достъпно и в България. Големият ни недостатък е, че сме зле с ранната диагностика.
Иначе белодробният карцином си остава на първо място при мъжете, като процентно се увеличава и разпространението му при жените. Нараства ракът на млечната жлеза – когато започнах работа преди години, той засягаше 48 на 100 000, сега е 102 на 100 000 – увеличението е с 1,8 на година. Това е драстично. Има епидемия от рак на дебелото черво. Вече излезе на второ място и при жени, и при мъже. Тенденцията е възходяща и при карцинома на простатата. Причините са стресът, напрегнатият начин на живот, храненето. Неслучайно във високоразвитите страни тези заболявания са повече.
- След дни в София събирате светила в световната онкология. Какво ново да очакваме?
- Щастлива съм, че успях да поканя лектори на много високо ниво, някои от които участници в ежегодния конгрес по клинична онкология в САЩ, където се съобщават данни от международни клинични проучвания с хиляди болни, променящи световната терапевтична практика. Професор от Royal Marsden Hospital в Лондон ще представи новостите в лечението на рака на млечната жлеза, лекторът от Франция ще говори за последните подходи в лечението на белодробния карцином и един италиански професор ще ни запознае с тенденциите в лечението на рака на дебелото черво.
- Какви нови терапии ще бъдат представени?
- Ще бъдат представени различни клинични случаи, илюстриращи нови видове терапии - нов вид хормонотерапия, приложение на един цитостатик, с който разполагаме отскоро. Той е много ефективен при болни, провели няколко линии химиотерапия. За първи път у нас ще бъде представено генетичното изследване Oncotype DX, което е вече популярно в САЩ (изследват се 21 гена). То е подходящо за жени с хормонално чувствителен рак на гърдата, за които се колебаем дали да използваме химио- или хормонална терапия. Обикновено това са млади жени, при които рискът е по-висок и обикновено се претретират, т.е. назначава им се излишна терапия. Този тест помага именно за специфициране на лечението. В България по този начин са изследвани безплатно 28 болни, 8 от които са мои пациенти. Резултатите бяха изпратени в САЩ. Като цяло резултатът от теста съвпадаше с моето становище, но при три пациентки аз възнамерявах да им назнача химиотерапия, а се оказа, че са с добра прогноза като генетичен профил. Така че благодарение на това изследване те избегнаха излишна интоксикация, а на държавата бяха спестени разходи.
Ще бъдат представени пациенти, третирани с т.нар. подкожен херцептин. Това е нова форма, с която ще разполагаме от края на юни. Оказа се, че може да се прилага подкожно едно значително количество от 5 мл, и то без пациентът да усеща болка. Това спестява време. Иначе пациентът трябва да постъпи, да му се прави венозна инфузия, да се наблюдава за алергични реакции. При подкожното приложение наблюдението остава, но венозната инфузия се избягва.
Обект на дискусия са и гастроинтестиналните тумори, съвременното лечение на стомашния карцином, на рака на дебелото черво. Проф. Кристиян Манеголд ще представи лечебния алгоритъм за злокачествените тумори на белия дроб.
Какво се случва с младите български онколози и надеждна ли е диагностиката на туморите у нас – в пълния текст на интервюто в credoweb.bg