Проф. Кълвачев: Папилома вируси заразяват и нероденото бебе
HPV се открива и в майчината кърма
HPV вирусите могат да преминат през плацентата и да заразят нероденото бебе. Откриват се и в кръвта от пъпната връв. Това са нови данни, изнесени от проф. Златко Кълвачев пред 18-ата Национална конференция по акушерство и гинекология в Боровец. Вирусологът е началник на Лабораторията по клинична вирусология и микробиология в ДКЦ "Софиямед". Във видеоинтервю, публикувано в credoweb.bg, той разказва какво сочат актуалните проучвания.
„Например доскоро се считаше, че ако гениталиите на бременната са заразени, няма риск от предаване на HPV вируса на плода. През последните години обаче излизат все по-нови и сериозни доказателства, че той може да премине в плацентата, а също и в кръвта на пъпната връв. Има и друга възможност за вертикално заразяване на новороденото – чрез майчината кърма, в която също се открива HPV“, казва проф. Кълвачев.
Вирусът се открива в лигавицата на устната кухина на новородени. Това е доказателство, че вирусът преминава плацентарната бариера и може да зарази плода. Факт е, че при новородените се доказват същите типове вируси като при майката. Рисковете са не само за бебето, но и за самата бременна. Има данни, които свързват инфекцията с вируса с повишен риск от прееклампсия, както и от спонтанни аборти.
Възможно е заразяването на плода да става съвсем в началото, при оплождането на яйцеклетката. За това говорят фактите, че вирусът се открива и в сперматозоидите. В тази връзка е препоръчително лекарите в инвитро центровете да са с повишено внимание.
Интересни са и данните от проучвания, които сочат, че човешките папиломни вируси причиняват рак на белия дроб в немалко случаи. Изследванията са правени при непушачи. Новите факти сочат, че при много от първичните тумори на белия дроб в тъканите се откриват различни образци на папилома вируси. Учените дискутират въпроса как този вирус е попаднал там. Единият вариант е той да произлиза от вече съществуваща генитална инфекция. Има обаче и публикации, които твърдят, че HPV вирусът може да се открие в издишания въздух на хора, болни от рак на белия дроб.
Новите данни за HPV вирусите тепърва ще се обсъждат в научните среди. Не бива да се отива в другата крайност, да се твърди, че всички са застрашени, че нещата са неизбежни. По принцип заразяването с HPV вируса става главно чрез контакт, основно сексуален. Има обаче алтернативни възможности, които трябва да се обсъждат. Фактът, че вирусът се открива в кръвта, в слюнката и майчината кърма, навежда на мисълта, че това също са възможни пътища за предаване на инфекцията.
Докато у нас си говорим дали трябва, или не трябва да се правят масово, в други страни, където имунизацията се практикува отдавна, вече берат плодовете – заболяемостта от рак на маточната шийка е значително снижена. Ваксините срещу HPV вируси у нас се прилагат от 2006 г. Вече има и Национална програма, която работи. Новото е, че скоро в ЕС ще бъде регистрирана и 9-валентна ваксина – тоест с една имунизация ще се ваксинираме срещу 9 щама на човешкия папиломен вирус.
За още интересни информации, свързани с вирусите, потърсете профила на проф. Златко Кълвачев в credoweb.bg