Рискове за тялото, ако пиете твърде малко вода
Всички познаваме хора, които не пият вода, защото твърдят, че не усещат жажда. В същото време знаем, че приемането на вода е важно. Балансът на течности в организма поддържа тялото здраво, дава енергия и дори може да помогне да отслабнете.
Ако забравяте да пиете достатъчно вода, създаване риск за здравето. Дехидратацията може да има сериозни последици. Създават се условия токсините да не могат да бъдат изведени от тялото. Освен това жизненоважните хранителни вещества се транспортират зле в тялото. Има начини, по които човек може да определи, че организмът няма достатъчно вода.
Ето защо дехидратацията може да причини сериозни физически проблеми. „Пиенето на твърде малко вода влияе, наред с други неща, върху скоростта на кръвообращението. Тогава тялото трябва да се справя с водата, която вече има. Ако урината ви потъмнее, това е аларма. Тогава бъбреците изхвърлят по-малко вода и повече токсини остават в тялото“, казва нефорологът д-р Екатерина Шмелко.
Тялото може да се справи с този „авариен режим“ за кратък период. Ако ограничаването на приема на вода продължава много дълго време, трябва да се потърси съвет от лекар.
Ето кои са притеснителните симптоми на дехидратация:
- жажда
- сухи лигавици
- главоболие
- световъртеж
- затруднено концентриране
- объркване
- умора
- болка в тялото
- суха кожа
- тъмна урина
- мускулни спазми
- кардиопалмус.
Дори да ограничите нужната на тялото ви вода само с един или два процента, това може да доведе до главоболие и затруднено концентриране. „Проучването дори установи, че способността за шофиране се намалява от лека дехидратация до 0,8 ppm алкохол в кръвта.“
Кой е най-засегнат най-много?
Особено през лятото на възрастните хора трябва да се напомня да пият достатъчно вода. Колкото повече остарявате, толкова по-зле работят рецепторите за жажда в мозъка ви. Дехидратацията често води до объркване, което прави пиенето на алкохол още по-голям проблем.
„Дори леката дехидратация може да причини световъртеж. В резултат на това много хора падат и се нараняват. Трябва да се внимава и с лекарства, които имат диуретичен ефект.“ Това се отнася за много хапчета за високо кръвно налягане. В този случай трябва да пиете повече вода.
От колко течности се нуждае тялото
Зеленчуци и плодове също задоволяват част от нуждите на организма. Ако не сте сигурни колко вода трябва да пиете на ден, можете да използвате това основно правило като ръководство: най-малко 35 милилитра вода на килограм телесно тегло, посочва лекарката.
Има и други фактори, които трябва да се вземат предвид. Ако тренирате или е много горещо, количеството вода се увеличава. Трябва също така да пиете повече след ядене на особено солени храни, тъй като солта премахва водата от тялото.
„Можете да пиете вода, неподсладени напитки и чайове, за да задоволите нуждите си от хидратация.“
Прости съвети: как да пием повече вода
- Започнете и завършете деня си с вода: Поставете чаша вода до леглото си, за да можете да я изпиете веднага щом се събудите. Изпийте последната си чаша преди лягане.
- Приложение като напомняне: Има много безплатни приложения, които редовно ви напомнят да пиете достатъчно вода чрез насочени известия.
- Пийте вода 30 минути преди всяко хранене: Този съвет не само ще ви доближи до целите ви за пиене, но и ще подобри храносмилането ви.
- Яжте много богати на вода плодове и зеленчуци: Така не само консумирате вода, но и снабдявате тялото си с витамини и минерали. Например, динята е 90 процента вода.
- Пийте от специални контейнери: Красивите бутилки за пиене могат да ви мотивират да пиете достатъчно вода през целия ден.
- Намали стреса: ако имате твърде много мисли, забравяте да пиете вода. Това обаче ви прави уморени и по-малко способни да изпълнявате задачи.
- Овкусете водата: Вместо подсладени безалкохолни напитки, можете да подобрите водата си чрез овкусяване с пресни плодове или мента. Неподсладените чайове също добавят разнообразие към вашето пиене.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.