Рискът да се заразим с ебола от спътник в самолета е нищожен
Световната здравна организация издаде препоръки как да се пазим, пише д-р Трифон Вълков в CredoWeb
Епидемията от ебола, която върлува в Западна Африка, има всички характеристики да бъде окачествена като международна заплаха. Това обяви Световната здравна организация (СЗО) след двудневна спешна среща в Швейцария. След форума организацията даде и дълъг списък с препоръки за спиране на разпространението на епидемията. Засегнатите до момента страни просто нямат капацитет да се справят със собствени сили с епидемиологичен взрив от такъв мащаб и сложност. След срещата специалистите от СЗО отправиха редица препоръки, които да помогнат разпространението на заразата да се овладее. На първо място те уточниха:
1. Няма нужда от генерална забрана за международни пътувания или търговия, но трябва да се спазват някои други препоръки, отнасящи се до пътуванията и контактите с хора.
2. Организацията съветва всички пътници, напускащи засегнатите от епидемията страни, да бъдат проверявани за треска и никакви тела на починали да не се транспортират отвъд границите на тези страни.
3. Починалите да се погребват само от квалифициран персонал.
4. Останалите държави трябва да предоставят информация на пътуващите към опасните райони, както и да бъдат подготвени да засичат, разследват и управляват случаи на ебола. Те трябва и да са готови за евакуация и репатриране на свои граждани, включително здравни работници.
5. Страните трябва също така да осигуряват достъп до специализирани лаборатории за диагностика и да имат готовност да работят с пътници, които пристигат на международни летища или гранични пунктове с треска с неизяснен произход.
6. СЗО съветва на летищата и граничните пунктове да има предупреждения, че трябва да се спазва добра хигиена и да се избягва всеки контакт с кръв и телесни течности на заразени хора или животни, както и с предмети, които може да са влезли в контакт с тези течности.
7. Също така сексуалните отношения с болни хора или такива, които се възстановяват от болестта, трябва да се избягват за поне 7 седмици.
СЗО успокоява, че рискът да се заразим с ебола от болен пътник, с когото сме били в един самолет, е много нисък. Организацията обаче препоръчва при съмнения, че някой болен се намира на борда, да информираме екипажа и да потърсим медицинска помощ при пристигане. Туристите, които отиват в заразените страни, също са изложени на нисък риск, посочват от СЗО. Болестта изисква директен контакт с телесни течности на болни хора или животни, а туристите рядко са изложени на подобни рискове.
Още за еболата четете в профила на д-р Вълков в http://www.credoweb.bg/-profile21407.html.