Здраве

20 Януари 2014

2490

Животът днес

Ще живеем ли до 120 години

Следващото поколение ще живее два пъти до дълго от сегашното, твърдят много експерти и веднага се хващат за главата от проблемите, които ще възникнат.

Всъщност лекарството срещу стареене вече е изобретено. Не си мислете, че сте изпуснали сензационна новина. Такива са фактите. Още от каменния век някъде до 1820-а година продължителността на живота е била 20-30 година. Египтяните построиха пирамидите, Колумб откри Америка, Наполеон завоюва половин Европа, но всичко това са направили съвсем млади хора по съвременните представи. Във възрастта, когато ние завършваме университета. 

Днес средната продължителност на живота в Япония и Швейцария е 82 г., в САЩ – 78 г., в Китай – 73 г.

Какво се е случило преди 200 години и защо хората вече живеят по-дълго?

Специалистите са категорични - причините са в техническата революция, развитието на медицината и здравеопазването, хигиената и образованието, а след това изобретяването на ваксините, антибиотиците, както и преливането на кръв. Човечеството се пребори с обикновените инфекции, отнели живота на много хора в миналото, лекарите се научиха да присаждат органи. Появиха се генната терапия, стволовите клетки, ранната диагностика, роботите-хирурзи и т.н. 

Като осъзнаеш това, рязкото подмладяване на човечеството престава да ти се струва фантастика.

Щом хората са успели да увеличат продължителността на живота три пъти, защо да не го направят и сега.

Демографите твърдят, че децата, родени след 2000 г., ще живеят не чак до 150 години, но при всички положения по-дълго от родителите си. В момента се правят изследвания, които могат кардинално да променят представите ни за възрастта, а резултатите се очакват не по-късно от близките 15-20 години.

Антиоксиданти

Голяма част от специалистите по стареенето залагат на антиоксидантите, които могат да избавят клетките от вредния кислород, а организма от болести. Вече има и много обнадеждаващи резултати. Опити с мишки са установили, че благодарение на някои видове антиоксиданти гризачите живеят с 20% по-дълго без да страдат от старчески болежки.

Друг път към вечната младост тръгва от края на ДНК молекулата. Откриването на теломерите беше истински бум в медицината. Непознати доскоро, те защитават зашифрованата в ДНК информация. Но с времето стават по-къси и се изтощават. А възможно ли е да се спре този процес? Отговорът се оказва положителен. На помощ идва белтъкът теломераза. Той съществува в човешкия организъм, но е необходимо да действа по-активно. В Харвард са инжектирали от това вещество на опитни мишки, кожата им се опънала, възстановили се поразените от старостта вътрешни органи и нервни клетки. Специалисти от Мадрид са стигнали до гените, отговарящи за теломеразата, с което успели да удължат живота на гризачите с една трета. 

Рапамицин

На Великденските острови освен каменните статуи съществува още една загадка. В почвените бактерии е открито веществото рапамицин. Много специалисти са на мнение, че то е най-перспективното средство за подмладяване. Засега резултатите от експериментите да повече от оптимистични. Животът на опитни мишки беше удължен с 15%. Рапамицинът вече се дава на пациенти с присадени органи. Веществото потиска имунитета, което засега се явява като страничен неприятен ефект от приложението му. В момента учените полагат усилия да създадат модификация на рапамицина, за да запазят антивъзрастовите му плюсове и да елиминират противоимунните му минуси.

С това, естествено, не се изчерпват усилията на учените от цял свят да подмладят човечеството. Резултатите са налице, а и никой не би поставил под съмнение факта, че хората вече живеят по-дълго. В същите пропорции растат и отделните етапи: детство, младост, зрелост и старост. Това постави и нова задача пред геронтолозите - не просто да се удължи животът, а активният му и здрав период. Никой не би искал да прекара дълги години почти неподвижен и на таблетки. 

Непрекъснатото увеличаване на продължителността на живота обаче доведе и до други проблеми, които не касаят медиците, а икономистите, социолозите и бизнесмените. В което и бюро по труда да влезете, който и сайт с обяви за работа да отворите, ще видите, че се търсят хора средно до 35-годишна възраст. Работодателите не желаят пенсионери. Но хората вече промениха отношението си към подрастващото поколение (приема се, че на 20 г. личността още не е формирана). Време е да променим отношението си и към хората над 60 г., това вече е напълно трудоспособна възраст, в която можеш да започнеш курсове, дори да се преквалифицираш. В развитите страни вече правят първите стъпки към преосмисляне на възрастта, както и проблемите, които би довело дълголетието. Статистиката сочи, че през 2012 година на Земята са живели 810 милиона души над 60 години, което е 12% от населението на Планетата.

През 2050 г. техният брой ще бъде 2 милиарда, което е 22%.

Според някои специалисти обаче разговорите за страничните ефекти от удължаването на живота са вредни от отвличат вниманието от главната задача. Нека да живеем по-дълго, пък ще се научим какво да правим с допълнителното време. (ЖД)

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 84