Силни болки в гърлото, главоболие и отпадналост – симптомите на върлуващия COVID вариант
Увеличават се случаите на заболели с ковид в Пловдивска област, отчитат лекари от региона. Прогнозата е, че пикът на новата вълна ще настъпи в следващите месеци. На този фон кампанията за имунизиране срещу коронавируса започна по-рано. Въпреки че при сегашните варианти неразположението трае само няколко дни, медиците призовават да не се подценяват симптомите, защото всяко преболедуване активира и усложнява хроничните заболявания, съобщава БНТ.
Скок на случаите на заболели от COVID-19 забелязват през последните седмици личните лекари
Официалната статистика е неточна, тъй като масово заразените не се изследват в лаборатории, а правят само домашни тестове.
„Това, което е характерното, че протича от 3 до 5 дни, но оплакванията са сравнително тежки. Болките в гърлото са силни, главоболието също – за три-четири дни човек е отпаднал“, каза д-р Костадин Стоилов, общопрактикуващ лекар.
Самоконтролът сред пациентите е занижен и заради отпадането на карантината
Нарастващият брой заболели наложи тази година кампанията за безплатно ваксиниране срещу ковид да започне по-рано.
„В момента ваксината, която е налична в България, е РНК ваксина. Тя е същата, само че информацията в нея е срещу JN.1, което е подвариант на Омикрон и от него произлизат най-циркулиращите в Европа. Тази ваксина създава кръстосан имунитет“, обясни д-р Христиана Бацелова, инфекционист в МУ – Пловдив.
Над 70% от ваксинираните през последните две седмици в РЗИ – Пловдив попадат в рисковата група над 60 години
За децата ваксинацията също е препоръчителна.
„Хората е хубаво да се предпазват, тъй като случаите едва сега започват. Коварното при ковида е, че дори сегашните варианти да протичат не така тежко, усложненията, които получават хората, си остават“, заяви д-р Костадин Стоилов.
До края на месеца личните лекари ще получат и безплатните ваксини срещу грип, които се прилагат на пациенти над 65 години.
Източник: БНТ
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.