Старостта вече започва на 80 години
Хората вече остаряват на 80 години, почти с 20 години по-късно, отколкото са смятали предишните поколения, установи британска анкета.
Според специалистите заради по-здравословния и активен начин на живот, по-късното пенсиониране, както и по-доброто познаване на нуждите на възрастните, хората остават млади по-дълго.
Повече от една пета от анкетираните вярват, че докато не навърши 90 години, човек не е стар. Някои от признаците за остаряване са заспиването пред телевизора или докато четеш вестник, а също забравянето и дискомфортът при ставане сутрин. Честото повтаряне „по мое време”, предпочитането на удобството пред елегантността и следобедният сън също са сред първите десет показателя, че годинките напредват. „Възприемането на старостта много се е променило - каза говорител на поръчалия анкетата сайт PayingTooMuch. - Преди време за стари се смятаха хората, които са се пенсионирали. Сега обаче тази възраст много нарасна, защото и на 70 години водим активен живот. Пенсионерите вече не са хора, които по цял ден стоят във фотьойла и плетат или гледат телевизия”. Пенсионерите вече се радват на свободата, пътуват, посвещават се на хобита. В много случаи животът им става по-активен и вълнуващ, отколкото когато са били млади.
Един от безспорните фактори, обуславящи дълголетието, около който са се обединили учените от цял свят, е движението. Резултатите от съвсем скорошно изследване, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация, сочат, че и кратката всекидневна разходка помага на възрастните хора да поддържат форма и да се радват на добро качество на живот, без да са в тежест на околните. Авторите на проучването от Медицинския колеж към университета на Мериленд смятат, че изминаването на около половин километър дневно е достатъчно, за да не губят възрастните хора двигателните си способности. Изследването LIFE (Lifestyle Interventions and Independence for Elders) е обхванало 1635 мъже и жени на възраст между 70 и 89 години, водещи заседнал начин на живот. Участниците били наблюдавани в продължение на две години. Изследваните лица били в състояние да изминат разстояние от около половин километър за 15 минути, но въпреки това били изложени на риск от загуба на двигателните способности.
Участниците били разделени на две групи - възрастните хора от първата ходели по 150 минути седмично и правели упражнения за сила, гъвкавост и баланс, а тези от втората посещавали образователни здравни курсове и правели упражнения за разтягане.
Специалистите са установили, че разходките и упражненията допринасят за понижаване с 28 процента на риска от загуба на двигателните способности.
„Изследването показва, че дори по-малкото увеличение на физическата активност помага на възрастните хора да поддържат функционална независимост”, казва в придружаващ публикацията коментар д-р Уенди Корт от университета на Колорадо. (ЖД)