Световъртеж – причини и лечение
Интервю с д-р Деница Димитрова, невролог в МЦ ЛОРА
Д-р Димитрова, какво представлява световъртежът?
Световъртежът е състояние, при което човек има усещане, че се движи или че земята и предметите около него се движат, без това в действителност да е така. Това състояние може да продължи от няколко часа до няколко дни и обикновено се свързва с увреждане на вестибуларния апарат или с проблеми на сърдечносъдовата система.
Наблюдава се след травми, при увреждане на шийните прешлени, при ниско ниво на кръвна захар, анемии, а в редки случаи е резултат на тумори.
Световъртежът може да възникне внезапно и да има епизодичен характер. Пациентът може да има усещане за околни предмети, движещи се в кръг, или чувство за въртене на самия човек като след въртене на въртележка. Това състояние може да продължи доста дълго време - до дни. Замаяността се изразява в усещане за обща нестабилност на самия човек, нарушение на чувството му за баланс. Пациентът се чувства несигурен при ходене, струва му се, че ще падне или ще се спъне, земята изчезва изпод краката му.
Какви са най-честите симптоми?
Основни симптоми са виене на свят, нарушение в походката, нестабилност, гадене и повръщане, двойно виждане. Тези неприятни усещания обикновено възникват рязко, могат да бъдат с различна сила и продължителност, могат да се появят заедно или последователно.
Как лекарите диагностицират причините за световъртеж?
Световъртежът е едно от най-често срещаните неврологични оплаквания след главоболието, особено при по-възрастни пациенти. Диагнозата на световъртеж е трудна, тъй като усещането за нестабилност в пространството е изключително субективно и може да варира значително между пациентите, както в степента на проявление, така и в сетивните феномени, които възникват. При диагностициране на световъртеж се взимат предвид анамнезата и данните от прегледа, данни от образни изследвания и при необходимост допълнителни диагностични методи.
За да се определи вида на замайването и възможните причини, е необходимо да се извърши лабораторна и инструментална диагностика: кръвни изследвания, ултразвук на съдовете на главата и шията, рентгенография на шийни прешлени, ЯМР и други.
Как се лекува това състояние?
В повечето случаи световъртежът е доброкачествено състояние и след адекватни мерки и покой отзвучава напълно. За лечение се дават лекарства, които повлияват функцията на вестибуларния апарат и кръвоснабдяването му в комбинация с природни средства и упражнения.
Препоръчва се, ако се появи световъртеж или усещане за замаяност и ако те продължат повече от три дни или са налице чести рецидиви, непременно да се потърси лекарска помощ.
Можем ли сами да облекчим симптомите с домашни средства?
За да се предотврати появата на световъртеж трябва да са налице добра хидратация, стабилно ниво на кръвна захар, качествен сън и редукция на стреса.
Ако искате да тренирате вестибуларния си апарат, това трябва да стане в моментите, когато не Ви се вие свят и сте добре. Препоръчва се да изпълнявате следните упражнения:
* Въртене на главата и тялото от една страна на друга със затворени и отворени очи;
* Люлеене на люлка с постепенно увеличаване на амплитудата;
* Упражнения за баланс (застанете на един крак с отворени и затворени очи);
* Въртете очите си в различни посоки;
* Плуване.
Лекарите невролози на МЦ ЛОРА компетентно идентифицират причините за патологичното състояние и ги отстраняват. Това позволява на пациентите бързо да облекчат дискомфорта и да се върнат към нормалния си живот. За записване на час за консултация и преглед използвайте телефоните на Регистратура или запазете час online през платформата superdoc.bg.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.