Съчетаваме технологиите с добри специалисти
С д-р Цветомир Димитров, изпълнителен директор на Първа многопрофилна болница в София, разговаря Петър Галев
- Д-р Димитров, редица общински здравни заведения в София изпитват сериозни затруднения, каква е ситуацията при вас?
- Мога спокойно да кажа, че днес нашата болница е финансово стабилна. Това се дължи на антикризисната програма, която защитихме преди две години в Столичния общински съвет. Стриктно се придържаме към тази програма и резултатът е налице. През 2011 година печалбата ни беше около 600 хиляди лева, а тази година очакваме подобен финансов резултат.
- Успявате ли в трудните времена на кризата да развивате болницата в чисто медицинско и в технологично отношение?
- Това е основната ни задача! Столичната община винаги откликва, когато представим аргументирани и логични искания за закупуване на апаратура и развиване на нови медицински дейности. През последните години се снабдихме с модерен ядрено-магнитен резонанс, образната ни диагностика е дигитализирана, а в момента сме в процедура за закупуването на екстракорпорален литотриптер в урологията (б.р. - апарат за разбиване на бъбречни камъни). В очното отделение имаме лазер за лечение на зрителните усложнения при диабетно болните и редица други апарати. В болницата постепенно се прави и ремонт на помещенията, за да имат и пациентите, и медиците висок комфорт.
- Въпреки всичко в медицината най-важен си остава човешкият ресурс – лекарите, медицинските сестри, лаборантите. В цялата страна има недостиг на такива специалисти. Как мотивирате хората да остават на работа при вас?
- И на нас ни е много трудно, но благодарение на развитието на болницата и на стремежа за добро заплащане успяваме да привличаме и задържаме добри специалисти. Съществен елемент от политиката на болницата е възможността колегите да специализират, да имат продължаващо обучение, да ходят на различни курсове в страната и в чужбина. Вече сме спечелили и един европейски проект за повишаване на квалификацията, с което се надяваме да станем още по-привлекателно място за работа.
- В момента доста болници се опитват да подбират пациентите си по различни критерии, за да реализират максимална печалба...
- При нас това е невъзможно, като общинска болница имаме и редица социални функции. Грижим се често и за неосигурени, налага се да приемаме понякога замръзнали и гладни хора, за да не загинат на улицата.
- Какви са от ваша гледна точка тенденциите в здравето на хората?
- Мога да кажа, че постепенно хората започват да променят съзнанието си и да поставят здравето на челно място в приоритетите си. Все повече хора търсят профилактиката, превантивните мерки, ранното откриване и лечение за проблемите си. Увеличават се хората, които спортуват за здраве, внимават с какво се хранят и се стремят да живеят природосъобразно. Точно това са и европейските акценти в здравеопазването. Този подход е несравнимо по-ефективен и от медицинска, и от финансова гледна точка.
- Вие сте и очен лекар, а един от основните проблеми в офталмологията е, че никой не заплаща лещите при операциите за катаракта (очно перде). Кога ще се реши този въпрос?
- В това отношение съм оптимист, защото шефът на НЗОК д-р Пламен Цеков вече обяви, че предстои касата да поеме тези консумативи. Това може би ще стане още от 2013 година.
- Какво предстои като развитие на Първа градска, както е известна болницата сред хората?
- Стремежите ни са насочени към развитие на преподавателската дейност – да обучаваме студенти и специализанти, да станем част от университетските болници.
Постепенно хората започват да променят съзнанието си и да поставят здравето на челно място в приоритетите си