Здраве

4 Ноември 2024

709

credoweb bg

 

Онлайн кабинетът за живот без дим, иницииран от авторитетния пулмолог д-р София Ангелова, стартира втория си сезон с огромен интерес от пациенти, лекари и медицински специалисти. Само за 3 седмици в него се включиха 569 участници. Първият сезон бе през пролетта и привлече вниманието на 1000 пушачи, част от които получиха стимул и сериозна подкрепа да се откажат от цигарите.

Проявяват интерес хора, които се борят с вредния навик, други, които са успели да спрат, както и близки на пушачи, които ги подкрепят в опитите им да спрат. Лекари от различни специалности се солидаризират с д-р Ангелова в благородната инициатива и през различна медицинска призма дават насоки и експертни съвети на потърсилите помощ.

Д-р Ангелова е категорична, че мотивацията и силната воля са решаващи, но само 3% имат достатъчно сила да се справят сами. Останалите имат нужда от помощ.

Много от пушачите молят за повече информация за никотинзаместителната терапия. Специалистката обяснява, че никотинзаместващите медикаменти са три вида: пластири, дъвки и спрей. Пластирите са от 25 мг, 15 мг и 10 мг. Чрез пластира никотинът попада в организма през кожата в продължение на 16 часа, след което се сменя. Препоръчително е да се изпишат от лекар след тест и преценка за степента на зависимост, тъй като при силно зависимите и тези, които пушат повече от 20 цигари дневно, трябва да се започне от по-високата доза с постепенно намаляване. При по-лека зависимост се започва с по-ниска доза. Специалистката обръща внимание, че при всеки пушач реакцията е индивидуална.

В отговор на въпроса: „Има ли срок никотинзаместителната терапия“ д-р Ангелова напомня, че доказано никотиновите ацетилхолинови рецептори задържат високи стойности до 12 седмици (3 месеца) при пушачите, които са преустановили тютюнопушенето, което е и причина пушачите да срещат трудности в този период и да имат предпоставка за рецидив ( „времето на провалената цигара“). Затова и никотинзаместващите медикаменти се препоръчват до 3 месеца.

По време на бременността не се препоръчват медикаменти и други алтернативни методи за отказ от цигарите предвид високата чувствителност на майчиния организъм и въздействието върху плода, обяснява специалистката на жена, която споделя, че е в началото на бременността си, но не може да се откаже от пушенето. По думите ѝ силното майчинско чувство и огромната любов и желание за здраво дете са най-силната мотивация за една бъдеща майка да спре цигарите.

Психичeската зависимост е по-силна от физическата като правило за всяка зависимост, коментират специалисти в кабинета. Ако не можете сам или Ви е трудно, потърсете съдействие от психолог или психотерапевт. Д-р Ангелова цитира публикация на германския психолог Ханс Айзенк, която показва, че пушачите, които развиват никотинова зависимост, са с по-висока степен на невротизъм, което изразява тревожност и емоционална нестабилност.

Част от пушачите изтъкват, че спирачка за тях е страхът от напълняване и искат да знаят има ли медикаменти за това. Редица клинични проучвания доказват, че ако по време на спиране на цигарите се извършват физически упражнения, не е необходимо хапче за сваляне на килограми. Балансиран режим на хранене с ограничаване на бързите въглехидрати като захар и бяло брашно и повече движение водят до желаните резултати, категорична е д-р Ангелова.

Специалистката съветва родителите, които искат да опазят децата си от цигарите, да бъдат особено бдителни с бляскавите електронни устройства, защото съдържат химикали и психоактивни вещества, силно токсични особено за детския организъм.

Д-р София Ангелова Ви очаква в онлайн кабинета и е готова да отговори на всички Ваши въпроси и да Ви даде конкретни насоки https://www.credoweb.bg/discussion/138559/onlayn-kabinet-za-zhivot-bez-dim-sezon-2

Тя е наясно – всеки случай е индивидуален и изисква различен подход!

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

Сподели във Facebook