Здраве

28 Април 2014

3986

Животът днес

Увеличената простата води до уроинфекции



С д-р Владислав Младенов, уролог в МЦ „Калимат”, разговаря Галина Спасова

- Д-р Младенов, на каква възраст започват проблемите с простатата и при всички мъже ли се проявяват?
- Много индивидуално е. Като цяло превенцията за хиперплазия на простатата започва от 45-годишна възраст нататък, правят се определени изследвания. Водим увеличената простата не като заболяване, а като състояние, иначе трябва да обявим за болни всички мъже от една възраст нагоре. При някои увеличението е по-малко, при други – повече. Урологът преценява кой има нужда от лечение. Нормално е струята при уриниране да става по-вяла с напредването на годините, да тръгва по-трудно, но има момент, когато това вече трябва да се лекува. Състоянието на простатата се влияе и от външни фактори. Много е важно храненето – не са желателни силни подправки, много люто и кисело, газирани и студени напитки. Простудата също може да предизвика набъбване на простатата и затруднено уриниране. Много често на следващия ден след тежка нощ с употреба на алкохол, с големи количества концентрат мъжете имат затруднено уриниране, дори при някои се налага да се сложи и катетър.

- Каква е причината за увеличаването на простатата и това неизбежно ли е?
- Има пет различни хипотези защо се увеличава простатата, но никоя от тях не е доказана. Като причина се възприема хормоналният дисбаланс между естрогени и тестостерон. Но и това не е доказано. Аналогично на менопаузата при жената, и при мъжа с годините настъпват хормонални промени. Превенцията е важна, което куца в България за съжаление. След 45-годишна възраст са необходими редовни урологични прегледи и са възможни различни стратегии.
При по-слаби оплаквания избираме т.нар. изчаквателно наблюдение и определяме контролен преглед след година. Проблем става, когато пациентът не може да задържи урината, когато през нощта става няколко пъти и не може да се наспи, а това пречи и на партньорката му. Нашият учител професор Панчев казва: „Човек трябва да потърси уролог, когато загуби насладата от уринирането, а то по-скоро го смущава”. Появява се затворен кръг – мъжът не пие вода, за да не ходи до тоалетна поради неприятното усещане. Недостатъчното количество течности намалява уринирането, което пък от своя страна създава прекрасни условия за инфекция в отделителната система. За да не се стига дотам, препоръчваме да се пие много вода.

- Колко често уголемената простата предизвиква инфекциите?
- Висок процент на инфекциите при мъжете над 45 години са причинени от увеличената простата. При жените по друг начин стои въпросът, защото те са предразположени към цистити поради анатомичните си особености - тяхната уретра е много по-къса. При мъжа най-често инфекциите на простата, на пикочния мехур - тази инфекция също така може да се качи и нагоре, са причинени от затруднено уриниране в резултат на увеличена простата. Лечението при инфекциите е с помощта на антибиотици и различни фитопрепарати, които имат спомагателна функция. Правилният избор на антибиотик и достатъчната продължителност на приема са важно условие за успешното лечение. Заедно с антибиотиците, а и като „опашка” на техния прием е хубаво да се взимат фитопрепарати. „Урокомфорт” е добър вариант, това е единственият на пазара продукт, комбинация от американска червена боровинка и коприва.

- Подходящ ли е, ако не е предписан антибиотик?
- При пациенти с увеличена простата, при които става въпрос за хронична инфекция, е много подходящо веднъж годишно най-малко три месеца да се приема такъв препарат. Това е превенция на появата на активна инфекция, при хора с рецидивиращи цистити.

- Колко често още първите симптоми на увеличена простата водят мъжете при Вас?
- Практиката показва, че всичко зависи много от здравната култура на пациента, доколко редовно посещава личния си лекар, за да бъде насочен към специалист. Като цяло мъжете малко или много пренебрегват симптомите и за съжаление идват, когато е доста късно и направо трябва да се пристъпи към оперативно лечение или вече са на възраст, когато не могат да понесат операция и трябва да бъдат лекувани консервативно. При някои се налага поставянето на постоянен уретрален катетър.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 98