В Александровска лекуват глаукомата с лазер
Глаукомата е хронично невродегенеративно заболяване, което засяга 2-3% от хората над 45 г. Настъпва без симптоми. Първичната откритоъгълна глаукома, която е най-често срещаната у нас, започва да се проявява след около 40 г., съобщава в профила си в CredoWeb д-р Станислава Костова, началник на Първо очно глаукомно отделение в Александровска болница. Вътреочното налягане е само един от рисковите фактори. При около 30% от хората с глаукома няма повишено очно налягане.
Еднократното му измерване не е достатъчно. Невинаги повишеното очно налягане е глаукома. Има състояние, което се нарича повишена очна хипертензия. В Първо очно глаукомно отделение на Александровска разполагат със скенер за окото. Технологията е много подходяща за диагностика на точно такива случаи – когато има повишено очно налягане без други функционални промени.
Има три начина за лечение при глаукома - медикаментозно (капки), лазерна терапия и оперативно. Целта на лечението при глаукомите е спирането или поне забавянето на развитието на заболяването и съхранение на останалото функционално зрение.
Селективната лазерна трабекулопластика е един от най-съвременните методи за лазерно лечение на откритоъгълните форми на глаукомата, които са и най-често срещаните, посочва д-р Костова. Целта е да се намали вътреочното налягане. С лазера се третира трабекулумът – това е зоната в окото, през която се оттича вътреочната течност. Процедурата е безкръвна и трае между 5 и 10 минути на око.
Независимо дали човек има или не някакви оплаквания от очите си, задължително е поне веднъж в годината да посещава очен лекар. Основните рискови фактори са възраст над 45 г., кръвен роднина с глаукома, високи стойности на вътреочното налягане, заболявания на щитовидната жлеза, диабет, съдови заболявания, травми на очите, развита глаукома на другото око, високо късогледство и др.
Потърсете д-р Станислава Костова и Първо очно отделение в сredoweb.bg