Ваксина срещу рак? Да, има такава!
Учените по света работят върху десетки проекти за ваксини срещу различни видове рак. Всеки нов пробив в тази посока е новина, но всъщност много хора все още не знаят, че ваксина срещу рак вече има. Да! При това не е една, а цели две.
Първата е ваксината срещу хепатит Б, която се поставя още след раждането. Тя пази от рак на черния дроб. Втората е ваксината срещу човешки папилома вирус (HPV), която пази от рак на маточната шийка и други онкологични заболявания, причинени от HPV като рак на ануса, рак на вагината, рак на вулвата и др.
Имунизация срещу човешки папилома вирус се препоръчва за лица от 9- до 26-годишна възраст, а при наличие на показания могат да бъдат ваксинирани и жени до 45 г.
В България Министерството на здравеопазването осигурява безплатна ваксина срещу HPV за момичета на възраст 10-14 ненавършени години, в рамките на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024 г. Повече за нея можете да намерите на Специализирания сайт на МЗ за имунизациите в България – Плюс мен - https://plusmen.bg/bg/national-programs/hpv.
Ваксинацията е най-ефективният начин за предотвратяване на ракови заболявания, причинявани от HPV
като създадените постваксинални антитела защитават от инфекция, когато е налице контакт с вируса, като предотвратяват навлизането на вируса в епителните клетки и тяхното предраково и раково изменение.
Безопасни ли са HPV ваксините?
Всяка ваксина срещу HPV е щателно тествана за безопасност и ефективност в клинични изпитвания, преди да бъде одобрена за употреба и представена на широката публика.
Ваксините срещу HPV са сред най-безопасните и най-тестваните ваксини, лицензирани някога.
Глобалният консултативен комитет на Световната здравна организация за безопасност на ваксините (GACVS) редовно преглежда научните доказателства за безопасността на ваксините срещу HPV, предоставени от изпитвания, проведени по целия свят. Всяко сериозно събитие след имунизация, което потенциално може да бъде свързано с ваксината, се разследва и Комитетът разглежда колко често са се случвали такива събития преди и след въвеждането на ваксината. Не са установени тежки или сериозни нежелани реакции.
В световен мащаб са поставени над половин милиард дози ваксини срещу HPV.
Какво е постигнато до момента?
Ваксинация срещу HPV съществува от 2006 г. и от реалната практика вече има достатъчно данни за ваксиналната ефективност от страните с високо ваксинално покритие:
- Анализ на национален регистър на Швеция при над 1 600 000 момичета и жени показва, че при ваксинирани момичета на възраст < 17г. рискът от рак на маточната шийка е с 88% по-нисък, в сравнение с неваксинирани момичета.
- Проучване в Англия показва, че до 8 години след въвеждането на ваксинацията, HPV-инфекциите, причиняващи рак, са намалели с 86% сред жените на възраст от 16 до 21 години.
- В Австралия относителният дял на инфекциите с HPV сред жените на възраст от 18 до 24 години е намалял от 22,7% на 1,1% за периода 2005-2015 г.
- Проучване в Шотландия показва, че в сравнение с неваксинираните жени, родени през 1988 г., при ваксинираните жени, родени през 1995 г. и 1996 г., предраковите образувания на маточната шийка са намалели с 89%.
Над 160 държави и територии в световен мащаб имат действащи програми за ваксинация срещу HPV.
Материалът е публикуван като част от информационната кампания на Министерството на здравеопазването за скрининг на рака на маточната шийка.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.