Ваксините са ефективен инструмент на общественото здраве
Водещи специалисти в областта на епидемиологията, инфекциозните болести, вирусологията и педиатрията, както и представители на държавната администрация обсъдиха във Вършец практическите аспекти на ваксинационната програма в България.
Срещата е инициирана от Българската педиатрична асоциация, а участниците се обединиха около тезата, че проблемите при изпълнение на имунизационния календар на България се дължат на: затруднено снабдяване с ваксини поради повишеното в световен мащаб потребление; съществуващата нормативна база и по-конкретно закона за обществените поръчки, който не предоставя правен ред, позволяващ сключването на дългосрочни договори за доставка на ваксини.
Само преодоляването на този проблем ще гарантира безпроблемни доставки на ваксини в страната, на които трябва да се гледа като на важен елемент на националната сигурност. В публичното пространство и особено в интернет се внушава, че ваксините представляват опасност, с което се създава недоверие към имунизационните програми. Този проблем е налице във всички държави. Недоверието се създава и поради липса на достъпна, постоянна и професионална информация за значението на имунизациите за обществото.
Отчитайки горните предизвикателства, експертите предлагат много и различни мерки, между които изготвяне на Национална програма за повишаване информираността на обществото за ползите от ваксинопрофилактиката, съставяне на експертна група, която да разработва принципи за провеждане на разяснителни кампании, провеждане на представително социологическо проучване за изясняване на нагласите на българското население към проблемите на имунопрофилактиката и др.