Здраве

1 Февруари 2013

12632

Животът днес

Вирусната инфекция трябва да се овладее в началото


С д-р Татяна Ралчева, педиатър в XV ДКЦ, София, разговаря Галина Спасова

- Д-р Ралчева, хремавите и кашлящите деца през зимата рязко се увеличават. Как да се противодейства на инвазията на респираторните заболявания в сезон, в който майките най-много се боят от простуда?
- Рязката промяна на времето винаги води до повишена заболеваемост, но болест „простуда” няма. Тя може само да благоприятства в известна степен заболяване, и то при сериозно преохлаждане. Но противодействието на заболяванията не започва, когато се зададат инфекциите. Закаляването започва веднага след раждането. Подходящата домашна температура за гледане на бебето е между 18 и 22 градуса, а редовното извеждане навън, независимо от сезона и времето, е задължително. Шапка се слага при минусови температури или при силен студен вятър. Иначе шапките, дебелите шалове не са подходящи, само запарват – децата затова и най-често не ги търпят. Колкото са по-малки децата, толкова по-лесно се прегряват заради неразвитата терморегулация. Претоплянето и изнежването снижават защитните сили и това е доказано.

- Как да постъпят родителите при първите симптоми?
- Обикновено има висока температура, хрема, кашлица. Бих посъветвала прегледът да не се отлага. Ако навреме се овладее, заболяването ще отзвучи за 3-4 дни, ще се предотврати разпространението на инфекцията, както и появата на бактериална инфекция. Най-честите усложнения са отити и бронхити. Родителите трябва да знаят – 90% от инфекциите са вирусни, т.е. ако се започне навреме лечение, то овладява болката, кашлицата, не се стига до силните лекарства. Но ако се забавим, вирусната инфекция снижава защитните сили на организма и проправя пътя на бактериите. И затова след третия ден нещата се усложняват - температурата се повишава, кашлицата се задълбочава, могат да се появят налепи или инфекцията да слезе към белия дроб.

- От това се и страхуват най-много родителите, когато детето кашля, особено нощем.
- И с основание. Често ме питат по телефона - какъв сироп да дам, детето кашля? За да кажа, трябва да го преслушам – кашлицата може да е от стичащ се секрет към гърлото, а може да е и в белия дроб. Но се установява само с преглед. Може да е ринофарингит, на алергична основа, бронхит или пневмония. Съветвам, ако кашлицата е в самото начало, не е тежка и не може веднага да се отиде при лекар, по-добре да се вземе билков сироп. Той може да улесни отхрачването, но в същото време не е силно отхрачващ. Защото, ако няма проблем в белия дроб и се даде силен сироп, кашлицата ще се задълбочи. Обратно – от потискащ сироп, ако има секрет, белият дроб ще се задръсти, ще се прибавят бактериите и инфекцията ще се усложни. Аз имам много добри впечатления например от Ен-Ти-Тус, който е екстракт от 7 билки. Част от съставките в тази комбинация втечняват секрета. От друга страна, сиропът има успокояващо кашлицата действие, има и противоалергичен ефект и леко разширява бронхиалното дърво. Т.е. дори ако има спазъм, действието на билките спомага той да бъде преодолян. Същевременно препаратът успокоява и възпалението на гърлото. Много важно е, че той няма странични ефекти. Ако кашлицата продължава, трябва да се отиде на лекар. Нерядко ми се случва в практиката майки да дават на своя глава антибиотик при температура или кашлица. Антибиотикът не сваля температурата! Той действа единствено ако има бактериална инфекция.

- Освен сиропите какви други средства се прилагат при кашлица?
- Определено не трябва да разчитаме само на сиропите за кашлица и на лечението с антибиотици (при наличие на бактериална инфекция!). Известно е, че инхалациите са едно старо и изпитано средство. Най-добре е те да се правят с физиологичен разтвор, но може и с вода, в която е сложена лайка например. Може и с чиста вода. Важно е детето да вдишва парите, за да може да отхрачва. Ако не иска да се надвеси над съда с парата, инхалация може да се направи и в банята – като се пусне гореща вода, въздухът се насища с пара. Но най-добре е да се използва инхалатор.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 38