Водещи специалисти от Европа участваха в мултидисциплинарен научен курс

Водещи специалисти по гръдна хирургия, белодробни болести, анестезиология и интензивно лечение от най-престижни клиники във Виена, Арецо, Берн, Рим, Пиза, Белград, Атина, Букурещ, Лондон се събраха в София на 1 и 2 май 2015 г., за да обменят опит за новостите в диагностиката и лечението на немалигнените белодробни болести. Организатори на курса бяха Клиниката по гръдна хирургия и Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към СБАЛББ „Св. София“, Медицински университет - София с директор проф. Данаил Петров, национален консултант по гръдна хирургия.

Курсът бе подкрепен от ръководството на Министерството на здравеопазването (Глобален фонд против СПИН, туберкулоза и малария) и от европейски медицински научни дружества. Проявата бе акредитирана и от Българския лекарски съюз. Двудневната програма бе на изключително високо научно ниво. Освен лекции от гости и водещи български специалисти бяха предвидени и четири интерактивни сесии. Български специалисти представиха интересни и трудни случаи, които впоследствие бяха обстойно дискутирани. Основният език на курса бе английски (без симултанен превод) като етап за получаване на европейско акредитиране в бъдеще.

Наименованието „немалигнени“, т.е. незлокачествени белодробни болести, може да звучи успокояващо за широката публика, но всъщност стотици хиляди пациенти в Европа и у нас се инвалидизират и стигат до крайна степен на белодробна и дихателна недостатъчност именно поради неракови заболявания на дихателната система. Затова е изключително важно те да се диагностицират навреме и да се лекуват от висококомпетентни специалисти. Точно това беше и целта на двудневния научен форум в София. Проф. Данаил Петров подчерта, че през последните години акцентът обикновено се поставя върху борбата с белодробния рак, но в никакъв случай не трябва да се подценяват заболявания като белодробна туберкулоза, пулмонална хипертония, аспергилоза. Двудневният форум привлече много български лекари, заинтересовани от богатата научна програма и най-високото ниво на лекторите.

Водещият австрийски гръден хирург проф. Валтер Клепетко отговори на няколко въпроса на в. „Животът днес“:

- Проф. Клепетко, накъде са насочени основните Ви професионални интереси?
- Имам удоволствието да ръководя клиниката по гръдна хирургия в Медицинския университет във Виена. Всяка година в тази клиника се извършват около 1200 големи гръдни операции и над 120 белодробни трансплантации. Аз съм завършил същия университет, в който работя и до момента, там е и моето професионално изграждане като лекар. Основният ми фокус са белодробните трансплантации и други тежки гръдни операции по повод злокачествени и други заболявания.

- Защо въпреки изключително напрегнатата Ви програма приехте да дойдете в София?
- Защото тук имам възможността да предам част от своя опит на колеги от България и от редица други държави. Курсът, в който съм лектор, е подкрепен от Европейското респираторно дружество и от Европейската асоциация на сърдечно-гръдните хирурзи. В София се срещнах с интересни колеги и приятели, ние имаме установени контакти между клиниката, която ръководя във Виена, и българската университетска белодробна болница. С проф. Данаил Петров имаме прекрасни колегиални контакти.

- При кои пациенти се стига до необходимост от белодробна трансплантация?
- Със сигурност става въпрос преди всичко за млади хора, които развиват някакво нелечимо белодробно заболяване. То може да е вродено или придобито. Най-често оперирам пациенти с кистична фиброза и белодробна хипертония.

- Трябва ли според Вас България да развива белодробна трансплантация, или е възможно да разчитаме на европейското сътрудничество в тази област -  български пациенти да бъдат трансплантирани в Австрия например?
- На първо място мога да посоча, че резултатите от белодробната трансплантация са пряко свързани с обема на дейност на даден център, т.е. колко трансплантации се правят годишно. Ако в една държава не може да се достигне до определен обем на даден вид трансплантации, няма как да се постигнат много добри резултати. При това не става въпрос само за самата операция. Много е важен целият процес по подготовка и последваща грижа за пациентите, поддържането на квалификацията на екипите и т.н. Във Виена наскоро отбелязахме 25 години от началото на белодробните трансплантации.

Дадохме си сметка, че през последните 10 години сме постигнали драматично по-добри резултати в сравнение с началото, така че всичко идва с опита, усилията и времето. А конкретно за белия дроб, това може би е последният орган, който стана рутинен за трансплантация, там предизвикателствата наистина са големи. В момента сме в процес на обсъждане и подготовка на споразумение между Българската агенция по трансплантации и нашата клиника във Виена, така че лечението на български пациенти да стане възможно.
 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 145