Йогурт терапията подхранва, хидратира и освежава
Тина БОГОМИЛОВА
Храна, цяр и козметика в едно - «бацилус булгарикус» или нашенското кисело мляко. Пребогато на калций, мастни киселини, цинк, витамини, протеини, пробиотици.
Как се е появило е мистерия, но древните траки и прабългарите са знаели тайната на млечнокиселата ферментация. На Запад разбират за него векове по-късно, чак когато френски крал излекувал с него стомашни несгоди и дълго време се е продавало в малки дози само в аптеките.
Според руския учен Иля Мечников «бацилус булгарикус» прави българите дълголетници, каквато е била статистиката в началото на миналия век. И до днес се смята, че микроорганизмите в киселото мляко атакуват и неутрализират бактериите, причиняващи стареене.
Млякото е лек, тъй като помага за здрави кости и зъби, полезно е за стомаха и червата, понижава лошия холестерол и чисти отровите в тялото.
Но то е и невероятен разкрасител. Много козметични салони и СПА центрове предлагат терапии и процедури с йогурт за релакс и красота. Известни козметични марки също залагат на вълшебната кисела съставка в кремове, маски и шампоани.
Киселото мляко подхранва кожата, хидратира, свива порите и освежава тена.
Специални терапии с йогуртов скраб, маски и мазила подмладяват и гладят бръчките. Цената в козметичните студиа е около 30 лева, но обикновено зависи и от другите съставки и различните техники.
«Бацилус булгарикус» попада в много маски, които могат да се правят вкъщи. Млечната киселина е отличен ексфолиант. Достатъчно е да се смеси с малко мед или краставица, за да засияе лицето. За чувствителната кожа са необходими млечни 20-минутни процедури веднъж седмично. Порите се стягат, ако към млякото се добави овесено брашно.
Йогуртът има антибактериални и противогъбични свойства. Необходимо е да се добави лимонов сок, магданоз или зехтин, за да се почисти, тонизира и избели кожата на лицето.
Киселото мляко подмладява и най-големите издайници на възрастта – ръцете. С йогурт, към който се добавят различни масла, се мажат също шията, деколтето и гърбът.
Но ако при киселеещото подмладяване се получи дразнене или сърбеж, мястото трябва веднага да се измие с хладка вода.
Киселото мляко разкрасява и гривата, тъй като подпомага регенерирането на киселинния баланс на кожата на главата. Прави косата еластична, здрава, лесна за разресване. Придава обем на всяка прическа. В козметичните салони предлагат подхранване с йогурт маска и измиване със специални шампоани, а процедурите са между 10 и 30 лева.
Но отново може да се прави и у дома. Косата става красива, блестяща и копринена, ако се масажира скалпът и се постои 20 минути с увита кърпа. За заздравяване на косъма се добавят жълтък и рициново масло, като се престоява поне час и половина. Много сухата коса получава блясък, ако към киселото мляко се добави зехтин и коприва. За мазната пък са необходими лимонов сок и белтък. Киселото мляко е всепризнат унищожител и на пърхот, ако веднъж седмично скалпът се масажира с него.
Най-подходящото кисело мляко за козметични процедури вкъщи е домашното, тъй като е заквасено от пълномаслено и необработено прясно мляко и са запазени всичките му лечебни свойства, но по-трудно се намира. Ако ще се купува от магазина, най-добре е да се гледа за по-висока масленост.
Киселото мляко може би е разковничето не само за дълголетието, но и за българската хубост.