„За“ и „против“ белия хляб
Вижте съветите на диетолозите
Отдавна белият хляб изпадна в немилост, изместен от невъобразимо количество повече или по-малко здравословна конкуренция. Въпреки това той си остава едни от традиционните хранителни продукти за българите. Вкусният домашен бял хляб обаче не е лесно да се намери, затова и трудно устояваме на изкушението. Трябва ли да се притесняваме, когато го сложим на трапезата си?
Даваме думата на диетолозите, като ви предлагаме отговорите им на най-често задаваните въпроси:
1. Има ли някаква полза от употребата на бял хляб?
Белият хляб е отличен източник на енергия. Той се приготвя от висшите сортове пшенично брашно, които съдържат основно от нишесте и декстрини – висококалорични въглехидрати, които лесно се усвояват от организма. Затова този хляб е необходим на хората, водещи активен начин на живот – предимно децата и спортистите. Децата бързо растат и постоянно се движат. А спортистите се нуждаят от висококалорична храна, която добре се усвоява.
2. Вярно ли е, че от него се пълнее?
Действително редовната употреба на бял хляб повишава риска от диабет и затлъстяване. Но това е валидно за хората, които водят застоял начин на живот. Причината е, че белият хляб има висок гликемичен индекс, което означава, че при употребата му нивото на захар в кръвта рязко се повишава. Това води до интензивно освобождаване на инсулин и захарта от кръвта се депозира в мастната тъкан. Затова и скоро след това отново се чувства глад.
3. По кое време на деня е по-добре да го употребяваме?
Препоръчително е това да става през първата половина на деня, защото тогава обмяната на веществата в организма е най-интензивна. Това означава, че енергията, получена от хляба, ще бъде оползотворена, а вие ще се чувствате достатъчно бодри и работоспособни през останалата част о деня. Не бива да се употребява бял хляб вечер и особено преди лягане, защото повишената захар в кръвта ще потиска естествения процес на изгаряне на мазнините. А това отново води до риск от наднормено тегло.
4. С какви храни е най-добре да го съчетаваме?
Идеално му подхожда млякото, киселомлечните продукти, супите и зеленчуците – с изключение на картофите, защото те също съдържат много нишесте. Важно е белият хляб да се употребява с достатъчно количество растителна храна. Причината е, че при производството на пшеничното зърно то се подлага на силна и агресивна обработка, в резултат на което то губи голяма част от витамините си, минералите и фибрите, необходими на организма ни.
По-добре да избягваме употребата на бял хляб с месни продукти. Тази комбинация забавя храносмилането на нишестето, поради което се появяват чувство на тежест, а понякога и киселини. Препоръчва се хляб с добавени просо, овес, слънчогледово или ленено семе. В него освен нишесте присъстват и изключително полезните фибри.
5.От каква възраст можем да го употребяваме?
От 8-месечна, като се започва с три грама и количеството постепенно се увеличава. Трябва обаче да се следи за реакциите на храносмилателната система на детето. Ако то добре понася пшеничния хляб от качествено брашно, от 3-годишна възраст ще може да включите в менюто му и ръжен или пълнозърнест хляб.
6. Вреден ли е възрастните хора?
С годините в организма на хората започва забавяне на обмяната на веществата, понижава се разходът на енергия, вътрешните органи вече не работят с пълна сила, затова на възрастните хора по принцип се препоръчва умерено хранене. Те вече не се нуждаят от толкова калории колкото на младини, а излишъкът им ще доведе до наднормено тегло. Затова и те би трябвало да сведат до минимум употребата на бял хляб и да се ориентират към пълнозърнестите видове.
7. При кои заболявания трябва да се изключи от менюто?
Пшеничното брашно съдържа глутен, който придава на тестото еластичност и въздушност. Някои хора възприемат глутена като алерген. Заболяването е известно като целиакия и за хората с тази диагноза белият хляб е забранен.
Но има редица заболявания като повишена киселинност на стомаха, хроничен гастрит или язвена болест, при които белият хляб, особено вчерашен, е определено по-препоръчителен от ръжения или пълнозърнестия.