Зимна среща с грипа: какво казват специалистите
Грипът набира сили, в страната ни се регистрират все повече нови случаи. Прогнозата е пикът на заболеваемостта да е през януари, като вълната ще се засили още през декември – по време на празниците. Много случаи се очаква да има и през февруари.
„Тези, които са болни, нека да странят от здравите хора, за да не ги заразяват“, призова проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, по Нова телевизия.
Болните хора са най-заразни, преди да имат симптоми
т.е. в края на инкубационния период, поясни проф. Георги Попов, специалист по инфекциозни и вътрешни болести, пред Нова телевизия. По думите му е добре
при настинка и грип да си останем у дома от 5 до 7 дни.
Характерно за грипа е острото му начало, човек може да посочи момента, в който се е разболял.
„При настинката може и да се вдигне температура до 37,5 °C, но еднокаратно или за два дни. Водещата тук е кашлицата. И двете инфекции се разпространяват по въздушно-капков път, но при грипа заразяването може да стане и чрез контакт чрез заразени повърхности“, обясни пулмологът д-р София Ангелова пред радио „Фокус“.
Инкубационният период на настинката е между 12 часа и три дни, а на грипа е между 12 и 48 часа
Повече за инкубационния период: Грипът всяка година - как и защо?
Щамовете „Виктория“, „Тайланд“ и „Австрия“ се очаква да доминират
Завеждащият Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ” проф. Нели Корсун подчерта, че тази зима ще ни атакуват два щама от тип А „Виктория” и „Тайланд”, а третият – „Австрия”, е от тип В.
Какво се знае за тези щамове?
Грипните вируси от тип А се срещат най-често и са най-опасни, като могат да инфектират както хора, така и животни. Силно заразни са, няма възрастова група, която да е пощадена. Характеризират се с класическа картина. Усложненията са чести (бронхит, пневмония).
Те причиняват най-сериозните епидемии и пандемии,
тъй като имат способността да мутират бързо и да създават нови щамове.
Грипните вируси от тип B засягат предимно човека. Не се разпространяват лесно като вирусите от тип A, не мутират толкова често. Обикновено предизвикват отделни огнища на грип (в колективи и т.н.), а не пандемии.
Как се предава грипът – четете ТУК
Какво е лечението
За лечение на грип се използват т. нар. противовирусни препарати. Това са лекарства, които доказано противодействат на грипните вируси, като ги блокират и не позволяват тяхното разпространение в организма. Приемът им трябва да започне възможно най-рано – до 2 дни след проявата на първите симптоми. В България се предлагат няколко такива препарата, като един от най-достъпните и ефективни при грип е римантадиновият хидрохлорид. Препоръчва се комбинация с ибупрофен, а не с парацетамол.
И нещо много важно: Антибиотикът се включва само когато се появи вторична бактериална инфекция.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.