Знаете ли как да защитите сърцето си
Човешкото сърце тупти средно 70 пъти в минута. И ако искаме да продължи пълноценно да се справя с тежката си задача, трябва да му помогнем.
Когато пушим или вдигаме чашката с алкохол твърде често, когато сме под стрес, не се движим достатъчно и/или сме се обзавели с излишни килограми, ние определено спъваме дейността на природната помпа.
Именно за да предпази пулсиращия орган, на 21 април в София стартира инициативата „Защити сърцето”, която ще продължи до 30 април (включително).
В 50 столични аптеки вече се провеждат изследвания за наличие на сърдечно-съдови рискови фактори. Основната задача на инициативата е да информира хората за риска от сърдечно-съдови заболявания и начините за предпазване от тях.
Екипът на вестник „Живот и Здраве” посети една от аптеките, в които се провежда кампанията. Така се запознахме с Диана Ташкова – студентка по медицина – която правеше изследването. Тя сподели: „Проблемът е голям и хората сами трябва да го осъзнаят. Това, което правим ние, е много кратко. А човек трябва да се интересува от здравето си цял живот.” Оказа се, че желаещите да се възползват от кампанията трябва само да попълнят анонимна анкетна карта за няколко минути. След това консултантите в аптеката изчисляват сърдечно-съдовия риск и информират участника как може да го намали или ограничи.
Диана Ташкова усмихнато спираше млади и стари и ги канеше да попълнят анкетата, защото и видимо здравият човек може да е застрашен. Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са една от основните причини за преждевременна смърт.
България се нарежда сред първите места в Европа и света по заболеваемост и смъртност от сърдечни заболявания. Знае се, че рискът от инфаркт нараства значително след 40-годишна възраст, но за това допринасят не само годините, но и начинът на живот.
Дори и да имаме наследствена предразположеност към ССЗ, с подходящи методи можем да елиминираме останалите рискови фактори. За да предпазим сърцето си, е необходимо да предприемем следните превантивни мерки:
1. Промяна в начина ни на хранене. Ограничаване на животинските мазнини и солта. Ако се освободим от излишните килограми, ще помогнем за добрата работа на сърцето и ще успеем да поддържаме кръвното си налягане в нормални граници.
2. Повишаване на физическата активност. 30-40 минути бързо ходене, тичане, колоездене, плуване, танцуване, аеробика, тенис, кънки, ски три пъти седмично значително ще подобрят нашия тонус.
3. Контрол на кръвното налягане и кръвната захар. Високото кръвно или нарушеният кръвнозахарен контрол са непосредствен рисков фактор за развитие на ССЗ.
4. Отказ от вредните навици като тютюнопушене, честа консумация на алкохол.
5. Медикаментозна профилактика, но само след консултация с личния лекар.
Сърдечно-съдовите заболявания са основна причина за смъртността през последните десетилетия във всички страни по света. В България те предизвикват 62-65% от общата смъртност на населението. След тази мрачна статистика – ето я и добрата новина. Ако не успеете да се включите в инициативата „Защити сърцето”, можете сами да калкулирате сърдечно-съдовия си риск на сайта в Интернет: www.protekcia.com. Там ще намерите и разписанието на кампанията – в кои аптеки се провежда изследването в съответния ден, както и координати на лекарите, с които можете да се консултирате при нарастващ или висок риск от ССЗ.