Здраве

20 Януари 2014

2148

Животът днес

Зъбите имат отношение към общото ни здраве

Все още доста хора смятат, че зъбите са просто едно естетическо допълнение към човешкото лице. Най-вероятно това е причината в България толкова много, включително млади хора да остават без голяма част и дори без всичките си зъби. Не е вярно, че причините за това са главно финансови. Че стоматологичните услуги не са евтини и основната част от тях не се покрива от здравните осигуровки, е вярно. Но също така е вярно, че огромна част от хората просто не се грижат изобщо за зъбното си здраве.

Тази грижа трябва да започне още от бременността, когато бъдещата майка е добре да съобразява режима си на живот и хранене с развиващия се в утробата й плод. А грижата за самите зъби започва още от поникването на първия резец. Погрешно е мнението, че поддържането на млечните зъби няма значение, защото те така или иначе щели да паднат и да се заменят с постоянни. Детето трябва да свикне със зъбната хигиена още от най-ранната възраст. Задължителни са профилактичните прегледи при детски стоматолог. Той може навреме да установи евентуални зъбни и челюстни аномалии, които в ранен стадий се повлияват много по-успешно.

При поникването на първите постоянни зъби вече се препоръчва поставянето на силанти. Това са специални консервиращи лакове, които предпазват зъбите от проникването на бактерии и развитието на кариеси. Министерството на здравеопазването и Стоматологичният съюз периодично организират безплатни кампании за консервация на зъбите на децата между 5- и 10-годишна възраст.

И все пак редовната качествена хигиена на зъбите минимум два пъти дневно – сутрин след закуска и вечер след хранене, е най-добрата гаранция за запазване на здравето им.

Какво означава качествена хигиена:

1.Точно каква паста и четка се използват не е от решаващо значение.

2.Най-важно е изчеткването да продължава поне 2 минути сутрин и вечер.

3.Техниката на изчистване трябва да бъде с движения от корена към коронките на зъбите – отвън (от страната на бузите) и отвътре (от страната на езика), както и дъвкателните повърхности на горния и долния ред зъби.

4.Четката трябва да се държи на сухо и закрито място и да се сменя най-малко на всеки три месеца дори и да не изглежда изхабена.

5.Освен зъбите трябва да се почиства и езикът – най-добре със специална стъргалка за тази цел.

6.Поне веднъж дневно трябва да се използва конец за зъби, чрез който се почистват недостъпните за каквато и да е четка междузъбни пространства.

7.Накрая устата се изплаква добре по възможност със специалните води, които се продават.

8.Допълнително миене на зъбите, например след обедното хранене, както и след консумацията на кафе, шоколад и сладкиши, също се препоръчва. Не е вярно, че от „много миене” зъбите ще се „изтъркат”.

Генетичната предразположеност има значение за зъбното здраве, но при повечето хора проблемите идват от недобра или направо липсваща хигиена, както и от ненавременно установяване и лечение на стоматологичните проблеми. През последните години има сериозни медицински доказателства, че хроничните заболявания на зъбите и венците дори и да не причиняват осезаем дискомфорт за човека, имат отношение към сърдечносъдовите заболявания. Смята се, че хроничното възпаление може да засегне кръвоносната система, където да потенцира развитието на атеросклеротичните процеси. Отделно от това гнойните огнища в устата могат да поразят бъбреците и сърцето. А обеззъбяването значително нарушава храносмилателния процес, от което страда не само стомашно-чревният тракт, но и целият организъм.

Съвсем друг аспект на зъбното здраве е видът на човек с развалени и неподдържани зъби. Какъвто и да е неговият социално-обществен статус, липсата на нормално съзъбие създава неблагоприятно впечатление, което неминуемо се отразява на професионалните и социалните контакти. (ЖЗ)

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 84