Държавният преврат на 9 юни 1923 г., извършен от Военния съюз с участието на ВМРО
Откъс от „История на българите от Македония“ на акад. Григор ВЕЛЕВ
Изборите от април 1923 г. показват на опозицията, че тя не може да свали правителството на Ал. Стамболийски по парламентарен път. Затова Военният съюз подготвя преврат с мълчаливата, но активна подкрепа на ВМРО.
След съставянето на новия парламент през май Военният съюз активизира своите организации и провежда събрания на офицерите в различни гарнизони.
Установени са контакти с цар Борис III чрез Христо Калфов и с Тодор Александров чрез секретаря на Военния съюз Никола Рачев, които се срещат в Пиринско.
На 25 май е определена датата на преврат, изготвени са подробни планове на операцията с разпределение на целите и задачите на отделните подразделения.
Остава само пътят на конспирацията и провеждането на военния преврат.
Ръководството на Военния съюз определя датата на преврата за 8 срещу 9 юни, като косвено участие взема и ВМРО.
За действията в София отговарят генерал Велизар Лазаров и полковник Дамян Велчев – те, както и много други запасни офицери, обличат униформите си и поемат командването на военни части.
Генерал Лазаров е обявен за началник на Софийския гарнизон и ръководи обезоръжаването на полицията и Оранжевата гвардия в столицата.
По време на преврата Ал. Стамболийски се намира в родното си село Славовица, Пазарджишко.
ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕВРАТА
Призори на 9 юни частите от Софийския гарнизон и юнкерите от Военното училище завземат ключовите позиции на столицата - полицейските участъци, централната телеграфопощенска станция, централната железопътна гара и др. Земеделските министри са арестувани по домовете им.
В резултат на преврата е свалено правителството на Александър Стамболийски.
Сутринта на 9 юни превратаджиите оповестяват новото правителство, начело с Александър Цанков, в което са включени всички партии, обединени в Конституционния блок, Националлибералите, Народният сговор, Военният съюз и дори БРСДП (ш.с.).
В четири и половина през нощта ген. Лазаров и полк. Велчев им докладват за успеха на преврата.
Новоназначеният министър-председател проф. Александър Цанков се представя на цар Борис ІІІ.
Цар Борис III, след като изчаква потвърждение от гарнизоните в страната и реакцията на чуждите посолства, утвърждава с указ новото правителство по обяд на 9 юни.
В преврата активно участват и автономистите от ВМРО.
Дейци на организацията убиват Райко Даскалов и други земеделски водачи и сътрудничат на Цанков срещу левицата.
Заговорниците изненадват и обезоръжават съсредоточените в София сили на Оранжевата гвардия.
УБИЙСТВОТО НА АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ
Александър Стамболийски се добира с усилия до Славовица, където се събират към 3 хиляди зле въоръжени селяни от околните села и под негово ръководство на 10 юни се разполагат в околностите на Пазарджик, където са разпръснати от армията.
Александър Стамболийски успява да стигне село Голак, където е родена жена му. Тук той е арестуван от общинските власти на 14 юни и е предаден на коменданта на Пазарджик Славейко Василев.
След жестоки мъчения той е убит в мазето на вилата му край Славовица.
Според писателя Стефан Цанев („Български хроники“, том3) физическите извършители са македонската чета на войводата Величко Вилянов-Чичето и може би е участвал полковник Славейко Василев. Но кои са поръчителите и вдъхновителите на нова деяние? Сред заподозрените са проф. Александър Цанков, ген. Вълков, кап. Харлаков, цар Борис III.
Ето какво казват те:
Проф. Александър Цанков: „Между дните 12 и 14 юни бях във Военното министерство, помня, че беше пак преди обед. На въпроса към военния министър (ген. Вълков) какво ново има, отговори ми някак смутено: „Стамболийски, при опит за бягство, е убит”.
„Нищо не бе по-съкрушително и по-трагично за мен от тая вест. Дълго не можах да дойда на себе си.“
„Генерал Вълков е наредил да бъде убит Александър Стамболийски. Убеден съм, че той е извършил това по поръчение на царя. Той беше само едно оръдие на царя!”
Ген. Иван Вълков: „Убийството на Стамболийски стана известно на съвет на 14 юни. Министрите приеха това съобщение равнодушно. Цанков се изкиска нервно, което показваше, че е доволен.“
„Аз бях дал заповед на Славейко Василев да доведе Стамболийски със специален влак в София. Харлаков взел Стамболийски обратно във вилата, където в изпълнение на заповед лично от Цанков го убил...”
Тодор Александров: „ВМРО не е участвала в преврата на 9 юни и няма никаква вина за смъртта на Стамболийски, възможно е той да е бил убит от един или повече македонци, които са имали лични оплаквания от Стамболийски...“
Цар Борис III: „Какво мръсно дело! Le pauvre grand home ! (Горкият велик човек!) Той стана мъченик и със смъртта си опозори новия режим. Сега той наистина стана велик човек...”
„Аз скърбя за покойния президент. Той беше голям държавник и със своите идеи и реформи изпревари времето. Ние можем само да се гордеем с него. Скърбя и винаги ще скърбя за неговата загуба...”
Ръководството на БКП се отказва да се намеси в защита на сваленото земеделско правителство, заемайки „позиция на неутралитет“.
ЦК на БКП преценява, че става дума за уреждане на сметки между „селската и градската буржоазия“.
Ръководството ѝ оказва активен натиск върху местни структури да не подкрепят съпротивата на земеделците.
Под натиска на Коминтерна обаче в БКП се засилва мнението, че трябва да се противопостави на превратаджиите и комунистическата партия е принудена да обяви курс към въоръжено въстание, което е планирано за септември 1923 г.
Томове от изданието „История на българите от Македония“ на акад. Григор Велев можете да намерите в книжарници Сиела и Хеликон.
Излезе и том VI от „История на българите от Македония“, който се предлага в книжарница „Хеликон“. Цената е 25.00 лв.