Какви са целите на Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония
Откъс от „История на българите от Македония“ на акад. Григор ВЕЛЕВ
Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония (АСНОМ) свиква първата си сесия на 2 август 1944 г. в манастира „Св. Прохор Пчински” - в българската окупационна зона в Югославия (датата съвпада с датата на избухването на Илинденско-Преобрженско-Кръстовденско въстание).
Йосип Броз Тито се надява в президиума на АСНОМ да доминират хора с проюгославска ориентация.
Свиканото събрание взема следните решения:
- Провъзгласяването на македонска държава;
- Приемане на македонския език като официален в бъдещата македонска държава;
- Гарантиране на равни права на македонските граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност;
- Президиумът на АСНОМ изпълнява функцията на управителен орган.
На заседанието присъстват Светозар Вукманович - Темпо, представителят на Главния щаб на Сърбия Живоин Николич - Бърка и американската и английската военни мисии в Югославия.
Според различни изследователи заседанието е силно манипулирано от проюгославските представители, а отсъствието на повече от 50% от избраните делегати го прави нелегитимно. Като делегати на това заседание са избрани 116 души, но на заседанията участват едва 60 от тях. Председател на АСНОМ е Методи Андонов -Ченто, а зам-.председател Панко Брашнаров.
Целта на Ченто е да създаде повторно обединена напълно независима Македония или република в състава на Нова Комунистическа Югославия.
Идейни противници на Методи Андонов са Светозар Вукманович-Темпо, пратеник на Тито, и Лазар Колишевски, водач на новообразуваната югославска Македонска комунистическа партия.
Един от участниците в АСНОМ е и Киро Глигоров, първият президент на независима Република Македония.
Формиране на две крила в АСНОМ - „максималисти” и „минималисти”
- Максималистите са за създаване на независима Македонска държава, която да е в близки отношения с Югославия, но не задължително да участва в Югославската федерация. Сред застъпниците на тази идея са Методи Андонов-Ченто, Павел Шатев и Панко Брашнаров.
Прякото присъединяване към Югославия те разбират като опит за сръбска доминация в Македония и предпочитат обединение в Балканска федерация или пълна независимост.
- „Минималистите“, които искат присъединяване към Югославия са Лазар Колишевски и Димитър Влахов. Важно е да се отбележи, че и двете крила подкрепят съществуването на самостоятелна македонска етническа идентичност.
В качеството си на самообявила се за върховна представителна и изпълнителна институция АСНОМ взема решение за включването на Вардарска Македония като федерална държава в рамките на Югославската федерация.
АСНОМ публикува манифест, в който се обявява за независима Македония и признава македонския език за официален в бъдещата република.
Манифестът на АСНОМ се явява като компромис между „максималистите“ и „минималистите“ в съпротивителното движение в Македония
От този момент до края на войната АСНОМ е ръководният управляващ нелегален орган.
Второ заседание на АСНОМ
След изтеглянето на германците от територията на Македония през ноември, между 28 и 30 декември 1944 г. в Скопие се провежда Второто заседание на АСНОМ, известно още като Първо извънредно заседание.
Освен другите делегати присъстват и председателя на Националния комитет за освобождение на Югославия Едвард Кардел, Димитър Влахов, Светозар Вукманович-Темпо, председател на ОФ - Добри Терпешев и представителят на съветската мисия майор Инков и англо-американската военни мисии.
На заседанието се взема решение за създаване на извънреден съд за съдене на „сътрудниците на окупатора, които са обругали македонското национално име и македонската чест“.
Отделно от това се взема решение за основаване на Стопанска банка на Македония.
Трето заседание на АСНОМ
Третото заседание на АСНОМ, Второ извънредно събрание се провежда между 14 и 16 април 1945 г.
На събранието се решава да бъдат отнети изпълнителните функции на Президиума на АСНОМ и да се предадат на Събранието на Социалистическа република Македония, което е избрано на 16 април с председател Лазар Колишевски.
В структурата на Събранието са избрани няколко комитета и се решава АСНОМ да продължи да работи като Народно събрание на Македония.
Президентът Методи Андонов-Ченто и приближените му обсъждат идеята да превземат Солун. По този начин те смятат, че ще могат „да обединят македонския народ“ в една държава.
Югославската тайна полиция арестува Методи Андонов-Ченто и неговите приближени, като на неговото място е поставен Лазар Колишевски, който следва изцяло проюгославска линия.
Новата власт в Народна република Македония потвърждава решението на АВНОЮ за присъединяване на страната към Социалистическа федеративна република Югославия заедно с Босна и Херцеговина, Хърватия, Черна гора, Сърбия и Словения.
Томове от изданието „История на българите от Македония“ на акад. Григор Велев можете да намерите в книжарници Сиела и Хеликон. Цената на том I част I е 19.20 лв., на том I част II и част III е 20.00 лв., на том IV е 25.00 лв.
Излезе и том VI от „История на българите от Македония“, който се предлага в книжарница „Хеликон“. Цената е 25 лв.