ВМРО под водачеството на Иван Михайлов (1924–1934)
Откъс от „История на българите от Македония“ на акад. Григор ВЕЛЕВ
Ген. Александър Протогеров назначава Иван Михайлов за секретар на ЦК на ВМРО
На тайно съвещание на ВМРО от 17 септември 1924 г. е решено да се пристъпи към подготовка за общ конгрес на организацията.
Иван Михайлов е назначен за секретар на ЦК в разрез с устава и правилника от единствения негов член Александър Протогеров.
Защо?
До убийството на Тодор Александров Иван Михайлов е негов технически секретар. Той се проявява като всеотдаен сътрудник, води протокола на всички заседания на ЦК на ВМРО. Отличава се като тих, скромен, всеотдаен и стриктно изпълнявал нарежданията на Тодор Александров. Бил е образован – студент от втори курс на юридическия факултет. Изпълнявал е и телохранителни функции. Проявявал инициативност и организационни качества.
Съвкупността от тези делови качества на Иван Михайлов са основание за неговото пряко назначение от ген. Протогеров.
На друго тайно съвещание от 21 септември Иван Михайлов е назначен за отговарящ за Петричкия район.
Постепенно със своята желязна воля и последователност в отстояване каузата на ВМРО Иван Михайлов става едноличен ръководител на ВМРО.
Тих и мълчалив, но с огромна воля за реализиране целите и задачите на ВМРО, той оглавява организацията в един от най-трудните периоди от нейното съществуване. За неговото дело се пише и разказва с възторг и легенди.
Иван Михайлов започва своята дейност чрез въдворяване на ред и дисциплина, съпроводени с чистка в апарата на ВМРО
Окръжно от 2 октомври 1924 г. до второ нареждане пренасочва всички звена да отговарят пред ЦК. По този начин се подготвя отстраняването на несигурните легални и нелегални дейци на ВМРО.
Новият лидер на ВМРО Иван Михайлов предприема крути мерки по унищожението на всички фракционерски крила в македонското революционно движение.
До забраната за съществуване на ВМРО през 1934 г. организацията е постоянно разкъсвана от междуособици и братоубийствени борби.
Това довежда до силно отслабване на организацията, която измества основната си дейност от неконвенционална борба с въоръжени чети към изолирани терористични актове.
Сред първите убийства на дейци на старата ВМОРО е това на Гьорче Петров (28 юни 1921), а сред последните - на Наум Томалевски (2 декември 1930).
Шестият конгрес в Сърбиново утвърждава водачеството на Иван Михайлов
Конгресът се провежда между 9 и 12 февруари 1925 г. и на него трябва да участват 40 делегата. Присъстват общо 39 делегати от революционните окръзи и седем гости.
Председател на конгреса е Ангел Узунов, подпредседател Михаил Шкартов, секретари - Наум Томалевски и Стоян Попов. Обезопасяването на конгреса и други технически подготовки са дадени на Петър Станчев с помощници Дончо Чупаринов, Григор Хаджикимов и около 30 души четници, отделно от въоръжените селяни.
Програмата на конгреса включва:
- отчет на ЦК за периода 1911-1924 г.;
- приемане на нов устав и правилник на организацията;
- преначертаване на териториалната структура;
- избор на нови ЦК и ЗП;
- решения за бъдещата дейност на организацията.
Най-много време се посвещава на промяната на Устава и Правилника на организацията
Новият Централен комитет включва:
- Иван Михайлов от Щип е избран с 39 гласа от 40;
- Георги Попхристов от село Кръстоар, Битолско, 27 гласа от 40;
- Александър Протогеров от Охрид с около 27 гласа от 40.
Резервни членове на комитета по броя на гласовете:
- Петър Шанданов от Охрид;
- Йордан Гюрков от Щип;
- Никола Василев от Радовиш.
Съставен е висш съвет на ВМРО в състав:
- Иван Михайлов;
- Георги Попхристов
- Александър Протогеров.
Заместник членове на Висшия съвет:
- Петър Шанданов;
- Йордан Гюрков;
- Никола Василев (образуват един висш съвет на ВМРО).
Задгранични представители на ВМРО:
- Кирил Пърличев от Охрид;
- Георги Баждаров от село Горно Броди;
- Наум Томалевски от Крушево.
Резервни представители на Задграничното представителство:
Чл. 1. предвижда да се подготви македонското население, без разлика от вяра и народност, за революционни действия, а в краен случай и за едно общо и масово въстание.
Конгресът премахва повечето политически резолюции, между които и тази за тактиката на ВМРО, съставена от Георги Баждаров.
Приет е устав на конгреса.
Актуализиране на организационната структура на ВМРО в Македония
Тя придобива следния вид:
- Битолски революционен окръг с околиите: Костурска, Битолска, Прилепска, Крушевска, Кичевска, Охридска, Стружка, Дебърска и Ресенско-Преспанска. Георги Попхристов е назначен за ръководител на Битолския окръг;
- Скопски революционен окръг включва околиите Скопска, Тетовско-Гостиварска, Кичевска, Царевоселска, Щипска, Светиниколска и Велешка. Иван Михайлов е назначен за ръководител на Скопския революционен окръг;
- Солунски революционен окръг е с околиите: Солунска, Кукушка, Ениджевардарска, Воденска, Маглишка, Негушка, Гевгелийска и Тиквешка. Александър Протогеров е назначен за ръководител на Солунски революционен окръг;
- Серски революционен окръг с околиите Серска, Демирхисарска, Драмска и Кавалска. Александър Протогеров е назначен за ръководител на Серския революционен окръг;
- Струмишки революционен окръг с околиите Поройска, Дойранска, Струмишка, Малешевска и Радовишка. Александър Протогеров е назначен за ръководител на Струмишкия революционен окръг.
Както се вижда, Александър Протогеров е назначен за ръководител на три революционни окръга.
Всичките спомагателни организации на ВМРО допълнително развиват дейност.
Приема се нов Устав
В него се застъпва повторно въпросите:
- за политическа автономия на Македония в географските ѝ граници;
- ВМРО ще се стреми да открие и накаже всички виновници за убийството на Тодор Александров.
Томове от изданието „История на българите от Македония“ на акад. Григор Велев можете да намерите в книжарници Сиела и Хеликон. Цената на том I част I е 19.20 лв., на том I част II и част III е 20.00 лв., на том IV е 25.00 лв.
Излезе и том VI от „История на българите от Македония“, който се предлага в книжарница „Хеликон“. Цената е 25 лв.