Заговорът и убийството на Тодор Александров (1924 г.)
Откъс от „История на българите от Македония“ на акад. Григор ВЕЛЕВ
Хронологията на едно престъпление
На 30 август 1924 г. към 22 часа вечерта Тодор Александров и ген. Протогеров потеглят за конгреса на серчани в местността Лопово в Пирин. Придружава ги двама телохранители – Панзо Зафиров и Христо Балвански.
Групата пристига в Горна Джумая към 3 часа през нощта на 31 август и се прехвърля в друга кола, която е изпратена да ги посрещне, но в нея вече има двама куриери, така че остава място само за единия от телохранителите – Панзо Зафиров. Христо Балвански остава в града, което му спасява живота. Към 6 часа сутринта на 31 август вторият автомобил сваля Александров и Протогеров на шосето за Мелник при моста на Горносушицката река.
Там ги чакат войводите Щерю Влахов и Динчо Вретенаров с още двама души –Динчо Сугарски и Динчо Балкански. Двамата са четници на Алеко Василев и куриери на делегатите на Серския окръжен конгрес.
Групата продължава в Пирин на коне, като спира за кратка почивка в село Горна Сушица. Към 11 часа тръгват отново през планината, към 14 часа спират и обядват, а към 15 часа намират малка долина, наричана Двете реки. Спират, за да починат и конете им.
Докато разговаря с Протогеров, Тодор Александров е застрелян в гръб от Влахов и Вретенаров, а куриерът Динчо Балкански убива и телохранителя му Панзо Зафиров.
Ген. Александър Протогеров остава невредим, което по-късно предизвиква подозрения за негово участие в заговора. Труповете са заровени набързо.
Убийството слага начало на поредния разкол в македонското освободително движение и води до практическо ликвидиране на по-голямата част от дейците на така наречената левица.
Ген. Протогеров прави опит да организира погребение и на 3 септември от София са повикани с телеграма секретарят на Александров – Иван Михайлов, зет му – Михаил Монев и още няколко приближени. Така, три дни след убийството им, Александров и телохранителят му са погребани до параклиса „Свети Илия“ в планината над Сугарево.
На погребението присъстват още Алеко Василев и подполк. Георги Атанасов.
Присъстващият на погребението негов секретар Иван Михайлов подозира двамата за организатори на убийството. Затова веднага планира ответен удар и на 14 септември двамата - Алеко Василев и подполк. Георги Атанасов са ликвидирани като подстрекателите, както и редица представители на левицата при така наречените Горноджумайски събития.
Ден по-късно са убити и извършителите на убийството Щерьо Влахов и Динчо Вретенаров.
Убийствата в областта продължават три месеца.
Съществуват няколко версии за убийството на Тодор Александров, които се опитват да обяснят всички събития, свързани с този акт.
Според показанията на Динчо Сугарски организатори на убийството на Тодор Александров са Александър Протогеров, Атанас Джолев, Перо Шанданов и Щерю Влахов заради възникналата лична вражда между тях.
Щерю Влахов и Динчо Вретенаров изпращат писмо на Серския конгрес, в което заявяват: „Убихме Тодор, понеже той искаше нас да убие, както уби нашите достойни другари Стефо, Сърцето и др. Готови сме да се явим пред един конгрес да отговаряме“.
Има ли връзка убийството с реакцията на правителството на проф. Александър Цанков след публикуването на Майския манифест
Съществуват няколко непреки факта:
- Майският манифест предизвиква смут в правителството на Цанков, което обвинява ВМРО в „болшевизъм“ и „предателство“.
- Западните държави виждат в този манифест опит за засилване на комунистическите позиции на Балканите и се дистанцират от подкрепа на македонското революционно движение.
- Новата линията на правителството на проф. Цанков към подобряване на българо-югославските отношения;
- Няма преки и косвени доказателства за участие на правителството в убийството на Т Александров.
Правят впечатления и писмата на проф. Александър Цанков до външния министър Христо Калфов, който по това време ръководи българската делегация на годишната асамблея на ОН в Женева, за „македонските убийства“ в рамките на ВМОРО.
Александър Цанков в спомените си заключава, че убийството е резултат от вътрешните борби във ВМРО.
В подкрепа на версията за ролята на правителството на проф. Ал. Цанков през последните години стана известно и изказването на ген. Иван Вълков, че зад убийството на Т. Александров стои Военният съюз, тясно свързан с правителството.
Има ли връзка убийството с непреодолимите противоречия между Тодор Александров и ген. Александър Протогеров
Публична тайна е, че между Тодор Александров, ген. Протогеров, Алеко Василев-пашата и подполк. Георги Атанасов съществува несъгласие по редица организационни въпроси.
Потвърден факт е, че Тодор Александров е в лична вражда с Алеко Василев-пашата и подполк. Георги Атанасов, като подготвя на предстоящия конгрес да бъда официализирано бъдещото им изключване от организацията.
Двамата са запознати с тези му намерения, а също така и че мнозинството делегати са на страната на Александров, което вероятно ги е провокирало да го отстранят.
Дали убийството на Тодор Александров е организирано от агенти на Коминтерна и на НКВД в Москва
Има сериозни основания да се предполага, че убийството е организирано от агенти на Коминтерна и на НКВД в СССР.
Фактите показват, че Комунистическият интернационал, съвместно с Българската комунистическа партия (БКП), са дискредитирали Т. Александров с публикуването на Майския манифест във в. „Балканска федерация“ и в. „Илинден“.
Всичко това е направено в името на господстващата доктрина за осъществяване на световната социалистическа революция.
След като не успяват в тази насока, те започват да се стремят не към физическото му ликвидиране, а към политическото му дискредитиране, както в средите на македонското движение, така и пред българското правителство и пред подкрепящите го в чужбина политически и държавни дейци.
Тази теза се подкрепя с документация и литература, представяща ген. Ал. Протогеров, Петър Чаулев, Алеко Василев, подполк. Георги Атанасов, Георги Занков и Арсени Йовков като представители на оформяща се левица в македонското революционно и легално движение. Присъствието на посочените дейци в една група просто буди редица недоумения и въпроси при едно задълбочено проучване на дейността на всеки един от тях.
Съществува и друга следа, водеща към зловещата ръка на III интернационал, лансирана веднага след убийството в книгата „Заговорът против Тодор Александров”.
В наскоро публикуван документ – „Оперативната сводка за положението в България“ от 9 септември 1924 г., се вижда, че е взето решение за отстраняването на Т. Александров след убийството на Д. Хаджидимов, тъй като все още публично не е било известно че той вече е убит на 31 август 1924 г.
Затова Петър Искров пише: „По повод убийството на Д. Х. Димов некои другари (двама) се изказаха, че требва и ние да убием Т. Александров (това беше на 15 септември и още не се знаеше, че Т. Александров бе убит на 31 август)“.
Убийството на ген. Александър Протогеров
Сред привържениците на Тодор Александров остава съмнението, че ген. Александър Протогеров е съпричастен до някаква степен в осъществяването на престъплението.
На 7 юли 1928 г. по нареждане на Иван Михайлов ген. Протогеров е разстрелян в центъра на София.
Седмият общ редовен конгрес на ВМРО, открит на 21 юли 1928 г. в с. Крупник, Горноджумайско, излиза с резолюция по смъртното наказание на ген. Ал. Протогеров, с което се одобрява взетото от Ив. Михайлов решение.
Томове от изданието „История на българите от Македония“ на акад. Григор Велев можете да намерите в книжарници Сиела и Хеликон. Цената на том I част I е 19.20 лв., на том I част II и част III е 20.00 лв., на том IV е 25.00 лв.
Излезе и том VI от „История на българите от Македония“, който се предлага в книжарница „Хеликон“. Цената е 25 лв.