Елитна неграмотност
Петър ГАЛЕВ
След матурите медиите са залети с бисери от съчиненията на зрелостниците, за да видим празнотите в образованието на младото поколение. Ясно е, че децата, особено когато са стресирани, могат да напишат някоя глупост. Но на 18-годишните тепърва им предстои развитие в някаква област, която им е интересна и в която ще вложат искрените си усилия.
Истинският проблем е в грамотността на онези, които по силата на професията, общественото или служебното си положение, трябва да бъдат образец за образованост, изрядност и спазване на правилата. Защото грешките на един дванайсетокласник си остават на изпитните листа, а неграмотността на част от призваните да са елит ни боде очите всекидневно и отвсякъде.
За справка можете да погледнете последното проучване за езика на политическата класа, което беше направено от университетски езиковеди. Или да прочетете официални документи на някоя държавна, съдебна или общинска инстанция. Ако в тези текстове грешките се поправят с червено, те ще заприличат на диктовката на някой изоставащ второкласник.
При това не става въпрос за хора, явяващи се на изпит да вземат средно образование, а за персони с по няколко дипломи, титли и квалификации... Матурите безспорно са добър способ да се видят истинските знания на младежите.
Но какво да им отговорим, когато ни питат дали възрастните сме способни да издържим изпита по родния език. И какво от това, че не знаели пълния член и запетаите, като и без тях еди кои си публични лица са станали известни, влиятелни и състоятелни. Трудна работа...