Розовото се спука
Петър ГАЛЕВ
Ако има нещо положително в казуса „КТБ”, това е, че окончателно слага край на много от илюзиите и малформациите на прехода. Перпетуум мобиле няма не само във физиката, но и във финансите. „Вторият начин” за вършене на нещата, задният вход за „наши хора”, условията „като за приятели” умряха. Днес е много болезнено за едрите вложители да го осъзнаят, но как са си представяли, че една банка дава два пъти по-изгодни лихви от другите? Ето как – фалшиво и с цената на огромни нарушения.
Лошото е, че и хора, които наистина трудно връзват двата края, се лишиха за дълго от достъп до няколкостотин или няколко хиляди лева. Е, те със сигурност ще си вземат парите – надявам се скоро - заедно с урока, че когато нещо изглежда прекалено и само хубаво, не е реално. Ясно е, че и сред останалите собственици на влогове има много честни хора. Но след като са спечелили подобаващи суми, се предполага, че знаят закона, разбират от бизнес, следят логиката на пазара и преценяват дали да поемат риск.
И този път начинанието се провали. Не ми се вярва гражданското общество (колкото и злобно да го иронизират като „умните и красивите”) да допусне цяла България да плаща за далаверите на ограничен кръг тарикати. След този срив трудно ще се пръкват банкери и банки със специален статут. Важното е и ние да мислим повече къде влагаме парите си. Добрата новина е, че влоговете се увеличават, защото нормалните банки издържаха сериозен тест, без да се огънат. Дано в другите важни сфери – здравеопазване, образование и пенсионно дело, да не минем през пропасти тип „КТБ”, преди да ги стабилизираме.