Тройкаджии и по здраве

Петър ГАЛЕВ

Престижната анализаторска агенция „Блумбърг” нареди България на незавидното 73-то място в света по здравен статус на населението (вж. на стр. 9). Агенцията прави ежегодната си класация на базата на обективни данни от ООН, СЗО и други достоверни източници. В списъка влизат общо 145 държави с население над 1 милион души. По-здрави от българите се оказват например жителите на Албания, Коста Рика, Чили, Никарагуа, Виетнам и други страни, където социално-икономическите проблеми съвсем не са малко.

Нормалната обществена реакция при тази класация е засилване на недоволството към институциите, които управляват здравеопазването. И тази реакция е напълно оправдана, защото вече 20 години чакаме някой да направи здравните вноски неотменими за всички, болниците да отговарят на сегашния, а не на миналия век, лекарите и другите медицински специалисти да имат реален мотив да остават тук и да ни лекуват, а лекарствената политика да позволява максимално широк достъп до препарати на поносими цени.

Но всичко това е само едната страна на проблема. Другата страна е прословутото нашенско неглижиране на собственото здраве. Защото, каквото и да направи държавата, ако сам не мислиш за себе си, нищо не може да ти помогне.

И какво се получава? Държавата прави, да кажем, половината от необходимото, за да имаме нормално здраве, но ние упорито не се възползваме дори и от това. В България понятия като здравословно хранене, въздържане от вредни навици, всекидневна физическа активност и профилактични прегледи са нещо като оксиморон. Така че средата на класацията си е цяло чудо!

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 19