Здраве на хартия
Петър ГАЛЕВ
Електронната информационна система на българското здравеопазване вече пусна брада и мустаци, а още не се е родила. Въпреки бабуването на няколко правителства и отделените до момента немалко милиони.
Ако питате защо това ме вълнува, веднага ви казвам: много голяма част от проблемите, оплакванията и неразбориите, свързани с болници, поликлиники, кабинети и лаборатории, са причинени именно от сбърканата или направо липсваща комуникация. Недопустимо е в ХХІ век да използваме интернет дори за да си купим торта, а най-ценната за всеки човек информация – за здравето му, да се подмята на хвърчащи листа и бланки, които по правило след това изчезват и при нужда никой не може да ги намери. Да не говорим за постоянните опашки пред лекарските кабинети, които изнервят и болните, и медиците, и които могат да се стопят за часове, ако има начин човек да се запише за преглед от домашния си компютър за който и да е град и специалист. А най-абсурдните чакания са за изписването на редовните лекарства на хронично болните, за които близките им често губят часове. Отделно с какво личните ни лекари са принудени да запълват приемното си време, когато всичко може да става през надеждна система в интернет.
Големият проблем е, че все още продължаваме да търсим решение „на парче” за отделните части от пъзела, а цялостната картина, генералното решение се губи. Точно както пациентът често се губи в дебрите на клинични пътеки, регулативни стандарти, консумативи, доплащания, протоколи. А много съществена част от решението е структурирана, пълна, ясна и достъпна (по съответния ред) информация.